Americký rezort diplomacie v pondelok uviedol, že päť čínskych médií, ktorým bola vo februári uložená povinnosť správať sa ako zahraničné diplomatické misie, bude môcť od 13. marca zamestnávať maximálne 100 čínskych občanov. V súčasnosti ich je 160.

Nové opatrenie sa dotkne tlačovej agentúry Sinchua, televíznej siete CGTN (China Global Television Network), rozhlasovej stanice China Radio International, denníka China Daily a distribučnej spoločnosti Hai Tian Development. Opatrenie sa netýka Číňanov, ktorí pracujú pre iné médiá.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing opatrenie označila za „ďalší krok politického útlaku a dôkaz pokrytectva“ zo strany USA, ktoré si tak zakladajú na princípe slobody tlače.

Peking oznámil, že si v tomto smere vyhradzuje právo podniknúť voči americkým médiám ďalšie kroky. Celkovo podľa Chua Čchun-jing funguje v Číne 29 amerických mediálnych organizácií v porovnaní s deviatimi čínskymi v USA.

Čínske úrady 19. februára vyhostili troch novinárov pracujúcich pre denník The Wall Street Journal - dvaja z nich boli Američania, jeden Austrálčan.