Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v piatok na 131. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy (RE) zdôraznil dôležitosť dodržiavania ľudských práv a zásad demokracie aj v kritických časoch globálnej pandémie Covid-19. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR. ,,Pandémia odhalila krehkosť a zraniteľnosť našich spoločností – sme svedkami viacerých príkladov progresu, ale tiež regresu, pokiaľ ide o rešpektovanie princípov demokracie a právneho štátu," povedal šéf slovenskej diplomacie vo vystúpení na zasadnutí, ktorého ústrednou témou bola spoločná zodpovednosť za demokratickú bezpečnosť v Európe.

Osobitne znepokojivým je podľa Korčoka nárast počtu neimplementovaných rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Udržanie dôveryhodnosti RE je preto kľúčovou výzvou na najbližšie obdobie.

Korčok tiež podporil pokračovanie monitorovacích aktivít RE v oblasti ľudských práv, čo zahŕňa aj situáciu na Kryme a v Bielorusku. Vo vzťahu ku kvalite demokracie zdôraznil bytostný význam slobodných a nezávislých médií a vyjadril znepokojenie nad opakujúcimi sa prípadmi násilia voči novinárom.

Neprehliadnite

Pokec o komunikácii: Tlačové oddelenia by sa mali zmeniť na malé agentúry, hovorí Jakub Goda

,,Pandémia zvýraznila potrebu kvalitnej a na faktoch založenej žurnalistiky. Nemôžeme si dovoliť hazardovať s pravdou a faktami, ku ktorým sa bez práce novinárov a médií dostávame ťažšie než kedykoľvek predtým," dodal.

Na výbore ministrov, ktorému predsedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, diskutovali predstavitelia 47 členských krajín Rady Európy aj o správe generálnej tajomníčky RE Marije Pejčinovičovej Buričovej o stave demokracie, ľudských práv a právneho štátu v Európe či o ľudských právach v digitálnom veku.

Zasadnutie uzavrelo symbolické odovzdanie predsedníckeho kľúča vo výbore Maďarsku, ktoré túto funkciu na nadchádzajúcich šesť mesiacov prevzalo po Nemecku.