Dvojposchodový presklený pamätník žurnalistov sa nachádza v múzeu nazvanom Newseum, ktoré stojí na washingtonskej ulici Pennsylvania Avenue 555. Ročne ho navštívi vyše 815-tisíc ľudí.

Newseum na svojej webovej stránke informovalo, že vzdáva poctu Jánovi Kuciakovi, novinárovi zo Slovenska z portálu Aktuality.sk. Jána Kuciaka zavraždili vo februári 2018 doma vo Veľkej Mači a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Múzeum pripomenulo, ktorým témam sa J. Kuciak vo svojich článkoch venoval vrátane podvodov Mariána Kočnera. Newseum tiež uviedlo, že ten na jeseň v roku 2017 sa J. Kuciakovi cez telefón vyhrážal, že sa bude venovať bližšie jeho rodine a momentálne je obvinený z objednávky novinárovej vraždy.

Medzi menami, ktoré na pamätník pridali, je tiež Džamál Chášukdží, saudskoarabský novinár zavraždený na konzuláte v Turecku, a fotograf francúzskej tlačovej agentúry AFP Šáh Maraí.

Ten bol medzi 25 ľuďmi zabitými pri bombovom útoku v afganskej metropole Kábul v apríli 2018. „Pamätník a toto každoročné podujatie na počesť zabitých novinárov nám všetkým každý deň pripomína, že svet je pre tých, ktorí zhromažďujú a zverejňujú informácie, čoraz nebezpečnejším miestom,“ povedal Gene Policinski, šéf inštitútu Fórum slobody.

Nebezpečenstvo hrozí podľa jeho slov novinárom rovnako „pri informovaní z bojiska, ako z búrkovej oblasti; stávajú sa terčom zločincov, teroristov aj utláčateľských vlád“. Novinár Fred Hiatt z denníka Washington Post, kam prispieval aj Dž. Chášukdží, zdôraznil potrebu dospieť k spravodlivému koncu v prípade zavraždeného Dž. Chášukdžího.

„Ak prejde jeho vražda páchateľom bez trestu, potom nie je v bezpečí žiaden novinár,“ vyhlásil F. Hiatt na ceremónii. „Ak môže byť zločin spáchaný v priestoroch diplomatickej misie..., potom nie je bezpečné žiadne miesto,“ dodal.

Na pamätníku sa teraz nachádzajú mená 2344 novinárov zabitých od roku 1837, ale to je len zlomok tých, čo prišli o život pri získavaní informácií a ich poskytovaní verejnosti – len vlani ich bolo podľa odhadu zabitých 54.

Na pamätník zavraždených žurnalistov vo Washingtone pridali aj meno Kuciaka

Zdroj: Twitter

Medzi pridanými menami sú aj Mike McCormick a Philip Aaron Smeltzer, členovia televízneho štábu zabití pri informovaní divákov o tropickej búrke v Južnej Karolíne.

„Toto znamená, že Mike a Phil neupadnú do zabudnutia,“ povedala Mandy Nottinghamová, bývalá kolegyňa dvojice v televízii WYFF. „Ich práca pokračuje, pretože my ju nenecháme zomrieť s nimi,“ dodala.