Na tomto mieste by mal byť náš obsah. Ak plány vlády uspejú, môže sa stať, že ho jedného dňa neuvidíš,“, tieto a mnohé podobné odkazy sa v stredu niesli poľskými médiami. Súkromné televízie, rádiá a spravodajské portály ovládla čierna farba a prázdne webstránky. Viac ako 50 médií a mediálnych skupín sa v stredu zapojilo do protestu proti poľskej vláde.

Predmetom protestu je avizovaná daň z reklamy pre neštátne subjekty. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) označuje novú daň za koronavírusový solidárny príspevok na podporu Národného fondu zdravotníctva, kultúrneho dedičstva a ochrany pamiatok.

Médiá v spoločnom otvorenom liste vláde však túto iniciatívu označili za „výpalné, ktoré je úderom pre poľských čitateľov, poslucháčov, divákov a poľskú kultúru.“ Ľavicový denník Gazeta Wyborcza sa dokonca posunul k prirovnaniu poľskej vlády k orbanovskému Maďarsku, ktoré je známe eliminačnpu byrokratickpu a finančnpu záťažpu pre nezávislé média.

Podľa poľského premiéra Mateusza Moravieckého je nová daň len miestnou implementáciou celoeurópskeho úsilia zdaniť technologické giganty. Protestujúce média však odhadli, že spomínané technologické firmy zaplatia štátu v dôsledku dane len niečo v rozmedzí 50 – 100 miliónov zlotých, zatiaľ čo poľské média a tlač budú musieť ročne zaplatiť viac ako 800 miliónov zlotých (cca. 178 miliónov eur).

Výnimku z platenia uvedenej dane (média v Poľsku sú pritom zdanené, ako každá iná firma) budú však mať verejnoprávne mediálne tituly.

Sloboda prejavu v ohrození?

Avizované zmeny už mnohí poprední predstavitelia poľského mediálneho priestoru stihli označiť za existenčnú hrozbu a ďalšie obmedzenie slobody prejavu v krajine od nástupu vlády PiS v roku 2015.

Naši inzerenti a čitatelia trpia neustálym lockdownom, ktorý trvá takmer rok. Náklad predaných novín klesá, výdavky firiem na reklamu klesajú. Teraz na nás chce štát vrhnúť ďalšie niekoľkomiliónové zaťaženie,“ opisuje svoju situáciu redakcia spravodajského portálu Onet.pl.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa