Rozsudok žilinského okresného súdu potvrdil vlani krajský súd. Titul vydavateľstva Spoločnosti 7 plus sa ho v aktuálnom vydaní rozhodol naplniť, keďže mu v opačnom prípade hrozil exekútor pokutou 30-tisíc eur a zablokovaním účtov. Podľa súdu mal ospravedlnenie zverejniť ešte v roku 2009, uvádza týždenník, teda krátko po vyjdení článku.

Podľa šéfredaktora Milana Luknára sa prípad ani zverejnením ospravedlnenia nekončí, vydavateľstvo podalo dovolanie na najvyššom súde a ak neuspeje, je pripravené obrátiť sa na Ústavný súd SR či ísť až do Štrasburgu na Európsky súd pre ľudské práva, povedal šéfredaktor týždenníka pre web Aktuálne.sk, ktorý patrí pod portál Atlas.sk, vlastnený takisto Spoločnosťou 7 Plus.

V problematickom článku z roku 2009 informoval Plus 7 dní o exposlancovi SNS Štefanovi Zelníkovi na dva a pol stranách. Týždenník spochybnil zákonnú cestu Š. Zelníka ako vládneho poslanca za Slovenskú národnú stranu k dotáciám z eurofondov. Politik reagoval žalobou, v spore mu dali súdy za pravdu.

Žaloba Zelníkovej právničky obsahovala požiadavku na zverejnenie ospravedlnenia v týždenníku, a to rovnakou veľkosťou písma, akým bol napísaný titulok pôvodného článku („Náhoda?“) z roku 2009. Výsledkom je tak absurdná situácia – text vyšiel vzhľadom na svoj rozsah až na 54 stranách.

„Zrejme sudcovia ani poriadne nečítali návrh žalujúcej strany a dali do rozsudku presnú formuláciu, akú požadovala,“ povedal M. Luknár pre Aktualne.sk s tým, že takýto „nonsens“ podľa neho nemá obdobu v celej civilizovanej Európe.

Zelníkovi súd odklepol aj finančné odškodnenie, 33 200 eur preňho a 22 100 eur pre firmu Žilpo, s. r. o.

Web oslovil aj dotknutého Š. Zelníka, ktorému prekáža najmä, ako dlho týždenník s ospravedlnením otáľal. Pripustil ale, že nemal v úmysle čítať ospravedlnenie v takom rozsahu. „Ja som len chcel, aby bolo uverejnené v rovnakej podobe a na rovnakom mieste, ako pôvodný článok,“ povedal podľa Aktuálne.sk.

V prípade štandardných odpovedí či opráv (podľa tlačového zákona) je vydavateľ povinný zverejniť text dotknutej strany v nezmenenej podobe v rovnakej periodickej tlače, kde sa pôvodná informácia objavila, a to na „rovnocennom mieste a rovnakým písmom“.

Spoločnosť 7 Plus už podobných „náprav“ po rozhodnutiach súdov musela zverejniť niekoľko. Na titulke svojho denníka Plus Jeden deň sa nedávno ospravedlňovala aj moderátorke Marianne Ďurianovej.

Kým rozsahom ospravedlnenia je aktuálne zverejnený text v Plus 7 dní historickým rekordom, v oblasti maximálneho odškodnenia hrozí momentálne precedens časopisu .týždeň, od ktorého žiadajú odškodné 20 miliónov eur.

Extrémnu formu ospravedlnenia musel vlani zverejniť aj denník Sme. Súdy mu nariadili publikovanie textu na titulnej strane, ospravedlnenie adresované sudcovi Michalovi Trubanovi následne musel denník vydavateľstva Petit Press zverejniť vnútri novín ešte dva nasledujúce dni.  Viac o prípade.