Najpredávanejší denník Nový Čas vyšiel v utorok so špeciálnou dvojstranou, ktorá reaguje na nedávne opatrenia predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, obmedzujúce prácu novinárov v parlamente.
Bulvárny denník z vydavateľstva Ringier Axel Springer označuje návrh, zakazujúci fotiť napríklad „osobné veci“ poslancov v rokovacej sále, za „návrat do minulosti“.
Návratom do minulosti je aj dvojstrana pripomínajúca noviny z čias normalizácie. Tematická časť označená ako „Parlamentné spravodajstvo podľa Pavla Pašku“ vyšlo na sépiovom podklade.
Medzi článkami je komentár s vyčiernenými pasážami v duchu politickej cenzúry, hviezdou dňa je poslankyňa Iveta Lišková, ktorá „plán plní takmer na 100 %“ (plnenie sa týka hlasovaní v parlamente) či správa o XIV. zjazde Smeru SD napísaná v štýle žurnalistiky spred roku 1989. „V priateľskom ovzduší 83-členného klubu vznikli a verejnosti boli predstavené niektoré zákony, ktorých hlavnou úlohou je pomôcť občanom Slovenskej republiky či kultúrnym ustanovizniam,“ píše sa v jednom z článkov.
Zdroj: Mediálne.sk
Podľa pravidiel, ktoré už šéfredaktorom viacerých médií poslala Kancelária NR SR, nesmú novinári narúšať dôstojnosť rokovania parlamentu a jeho orgánov. Zakázané bude fotografovanie a natáčanie osobných dokumentov, ktoré budú na stoloch poslancov.
Akreditovaní novinári sa majú zdržiavať len v tlačovom stredisku, vo vestibule na prízemí, v priestore pred vstupmi do rokovacej sály a na balkóne. Poverený zamestnanec parlamentu môže na pokyn predsedajúceho napomenúť alebo aj vyviesť zástupcu médií z rokovacej miestností, ak by porušil nové pravidlá alebo by existoval predpoklad narušenia rokovania.
„Namiesto toho, aby vedenie parlamentu urobilo poriadok so svojimi poslancami, zavádza cenzúru. Možno chcú Pavol Paška a jeho spolupracovníci docieliť, aby parlamentné spravodajstvo bolo, napriek tomu, čo sa v zákonodarnom zbore skutočne deje, iba pozitívne. Napríklad také, ako je na tejto dvojstrane. Nepripomína vám to niečo?“ uvádza Nový Čas ako vysvetlenie špeciálnej dvojstrany.
Nový Čas spolu s inými médiami aj v roku 2008 výrazným spôsobom upozornil na nesúhlas s prístupom vlády (vtedy prvej vlády Roberta Fica) vo vzťahu k médiám. Viaceré denníky vtedy vyšli s vybielenou titulnou stranou, upozorňujúcou na nesúhlas s tlačovým zákonom. Ten vtedy prijal kontroverzné právo na odpoveď, ktoré dávalo možnosť vynútiť si zverejnenie reakcie v tlači, aj keď tá publikovala výlučne pravdivé informácie. Zákon sa neskôr zmenil.