Iniciatíva je spojená s debatou o vhodnosti ukázania fotografie mŕtveho sýrskeho utečenca Aylana, ktorého snímka zachytila bez známok života ležiaceho na brehu mora. Kým niektoré noviny záber nepublikovali, iné s fotografiou vyšli.
K médiám, ktoré explicitný záber použili, patril aj spomínaný Bild, ktorý svoje konanie obhajoval. A aby čitateľom pripomenul, aké dôležitú informačnú hodnotu majú v spravodajstve fotky, v utorok vyšiel bez nich.
To isté aktuálne urobil vo štvrtok Nový Čas. Krok promuje aj na titulke hedlajnom „Prečo sme dnes bez fotiek“. Iniciatívu dopĺňa heslo „Ukazujeme, čo ukázať musíme“.
Najčítanejší slovenský denník aktivitu spája nielen s ukázaním Aylana, ale aj s nedávnym publikovaním fotografie desiatok mŕtvych utečencov v slovenskej dodávke pri rakúskych hraniciach. Tú použil na titulke až dvakrát (raz v nedeľníku a potom aj v pondelňajšom vydaní).
„Týmto krokom chceme poukázať na význam, dôležitosť a nezastupiteľnosť novinárskej fotografie v čase, keď mnohí o nej začínajú pochybovať,“ vysvetľuje v článku na stranách 2 – 3 denník.
„Veľa čitateľov fotky berie ako automatickú súčasť textu. Teraz, keď chýbajú, možno privedú mnohých k zamysleniu nad ich nesmiernou dôležitosťou,“ poznamenala šéfredaktorka Júlia Kováčová.
K článku o vynechaných fotkách pripojil Nový Čas anketu s odborníkmi, ktorí sa vyjadrujú k sile obrazu v novinách – noviny dali priestor sociologičke, psychológovi a politológovi. Anketu urobil denník aj s čitateľmi, pýtal sa ich, či si vedia predstaviť život bez záberov.
Vynechanie záberov spôsobilo novinám vo viacerých článkoch dobrovoľný škrt cez rozpočet - Nový Čas napríklad ukazuje nový smartfón nadpisom Toto je nový iPhone 6s, no čitatelia namiesto jeho podoby vidia len sivú plochu.
Veľkú časť fotografií médium dočasne vyplo aj na Cas.sk, kde takisto čitateľom vysvetľuje svoje počínanie.
„Novinárske fotografie v nás vzbudzujú emócie. Prostredníctvom nich ukazujeme malému Slovensku udalosti veľkého sveta. Odhaľujeme nezákonnosti. Pomáhame druhým. Delíme sa o silné zážitky. Nejde iba o radosti, víťazstvá a smiech. Súčasná doba prináša množstvo tragédií. Nemôžeme im zabrániť. Môžeme však cez ne varovať ostatných, aby sa svet stal lepším a bezpečnejším miestom. Chceme ukazovať pravú tvár udalostí. Realitu bez tendenčných zásahov, ktorá vás rozradostí, upokojí, ale aj vyvolá pocit ľútosti,“ napísal ďalej denník.
Nový Čas zdupľoval, že fotografia je v žurnalistike dôležitý dôkaz, na margo toho spomína napríklad skutočnosť, že niektorí stále spochybňujú holokaust. Bulvárny denník tiež uvádza, že „fotoreportéri nespôsobujú ľudské utrpenie“. „Sú iba sprostredkovateľom medzi udalosťami a vami. Chcú vám ukázať len realitu,“ dodáva Nový Čas.