Nový Čas v pondelok písal o tom, že dievča z Nový Zámkov pád prežilo, no neskôr zraneniam podľahlo. Na chybu denníka upozornil portál Omediach.com s odvolaním na stránku Glob.sk, ktorá o tom informovala medzi prvými.

Národný ústav detských chorôb a rodina maloletej pacientky po zverejnení článku vydali spoločné stanovisko, ktorým chceli zabrániť šíreniu nepodložených informácií. 

„Zdravotný stav pacientky je stabilizovaný, je pri vedomí a komunikuje,“ informovalo zdravotnícke zariadenie.

V pondelok dopoludnia stanovisko zverejnila aj spravodajská agentúra TASR, ktorej servis odoberá väčšina médií. „Stav maloletého dievčaťa, ktoré minulý týždeň spadlo zo strechy bratislavskej vyhliadky na Moste SNP, je stabilizovaný,“ potvrdila hovorkyňa ústavu Dana Kamenická. 

Hovorkyňu nemocnice cez víkend vraj nik z denníka Nový Čas nekontaktoval. Dodala, že NÚDCH žiada médiá o trpezlivosť a v prípade zásadnej zmeny stavu tínedžerky budú informovať.

Článok s nesprávnou informáciou mal Nový Čas zverejnený aj na svojom webe, po upozornení však zmizol. V utorkovom tlačenom vydaní redakcia napísala, že stav Johannky je stabilizovaný. O vlastnom omyle píše Nový Čas na konci aktuálneho článku, kde sa zároveň za pondelkové pochybenie noviny ospravedlnili. 

„Nový Čas včera chybne uviedol, že Johannka na následky zranení v nemocnici zomrela. Redakcia pri informovaní cez víkend vychádzala zo zdrojov, ktoré sa o pár hodín ukázali ako nepravdivé. Nový Čas sa týmto hlboko ospravedlňuje rodine a známym Johannky,“ píše denník. Dodáva, že vzniknutá situácia redakciu „veľmi mrzí a verí, že Johannka bude čoskoro v poriadku“.

Medzi hlavnými zásadami novinárskej práce uvádza etický kódex Slovenského syndikátu novinárov aj pravdivosť a dôsledné overovanie faktov. V prípade novín však podobne závažný omyl nemusí byť problémom len v profesijnej etike, ale môže mať aj právne dôsledky.