Aktualizácia 15:00: Pravda potvrdila informácie o zmene riaditeľa Perexu a Avíza a  preobsadení pozície šéfredaktora denníka Pravda. Zároveň pridala tretiu informáciu: Karol Biermann má byť práve tou postavou v pozadí v Česku registrovanej spoločnosti Florena, pre ktorú mala J&T sprostredkovať kúpu Perexu. Podľa Pravdy je teda on osobne novým majiteľom vydavateľstiev Perex a Avízo.

Denník oficiálne priznáva, že jeho budúcnosť sa spája s finančnou skupinou. "J&T sa chce naďalej finančne podieľať na projekte rozvoja vydavateľstiev."

Konkurenčné Sme k novým informáciám o Pravde dodáva, že z vydavateľstva odchádza doterajší šéfredaktor Juraj Porubský.

 


Zverejnené 14:05:

Novou šéfredaktorkou Pravdy je Nora Slišková (aktualizácia)

Nový majiteľ Pravdy a Avíza už dosadzuje svojich ľudí. Podľa informácií Mediálne.sk sa dnes novou šéfredaktorou denníka Pravda stala Nora Slišková, do decembra šéfredaktorka časopisu Žurnál. Novým riaditeľom má byť Karol Biermann (na snímke), v minulosti riaditeľ bratislavského letiska. Mediálne.sk to potvrdilo niekoľko zdrojov z vydavateľstva.

Novou šéfredaktorkou Pravdy je Nora Slišková (aktualizácia)

Karol Biermann sa okrem šéfovania štátneho letiska do médií dostal najmä kauzou "Počiatek na lodi s J&T". Minister financií vlády Roberta Fica sa pred dvoma rokmi stretol v Monaku s ľuďmi z J&T, v čase krátko pred oznámením konverzného kurzu pri prechode na euro. Insiderské informácie súvisiace s kurzom mali využiť vo svoj prospech niektoré spoločnosti.

Biermann bol medzi ľuďmi na jachte, kde sa Počiatek stretol s Ivanom Jakabovičom z J&T. Pre túto schôdzku prišiel o miesto riaditeľa štátneho letiska Bratislava. "Vysokopostavený štátny úradník nesmie udržiavať takéto kontakty s finančnými skupinami," citovala vtedy Pravda zdôvodnenie premiéra Fica.

Šéfom vydavateľstva bol od nového roku, po odchode Ota Lanca, Miroslav Nemček. Ten po vstupe nového majiteľa Perexu, spoločnosti Florena, pre Mediálne.sk povedal, že vydavateľstvo čaká obdobie stability a rastu. Pripustil, že "ľudia z J&T" sa môžu podieľať na procese finančného ozdravenia spoločnosti.

Nora Slišková sa do vydavateľstva vracia. Medzi rokmi 2002 až 2006 bola členkou predstavenstva Perexu, do Žurnálu odchádzala z pozície zástupkyne šéfredaktora Pravdy. V pozícii šéfredaktora nahradí Juraja Porubského, pôsobil na nej necelý rok po odchode dlhoročnej hlavy Pravdy Petra Šabatu domov do Česka.

Slišková a Biermann

Pod Sliškovej vedením vyšiel v Žurnáli o kauze "Počiatek na lodi s J&T" článok "Ako sa prikrmujú žraloci". Aj o jej novom šéfovi. Prečítajte si predmetnú pasáž z textu: 

"Okrem (minister Počiatek, poznámka Mediálne.sk) neho bol hosťom finančníkov aj šéf predstavenstva bratislavského letiska Karol Biermann. Na pohľad človek v menej významnej funkcii ako minister. Biermanna však po prepuknutí škandálu na príkaz premiéra minister dopravy ihneď odvolal. Čo má Biermann spoločné s centrálnou paritou? Nič. Ale s budúcim tendrom mal. Letisko plánuje v júli vyhlásiť trojmiliardový tender na výstavbu terminálu. Keďže v minulosti sa o letisko uchádzala Penta aj J&T, predpokladá sa, že sa objavia aj v tomto tendri."

Zdroj: Žurnál.sk

Prevzatie najstaršieho slovenského denníka Pravda, inzertného Avíza a súvisiacich titulov pre svojho klienta oznámila v marci finančná skupina J&T. Kto je skutočne za spoločnosťou Florena, skupina nechcela prezradiť. Hovorca uviedol, že ide o obchodné tajomstvo. J&T je personálne, cez osobu Petra Korbačku, previazané na TV Joj. Zákony zakazujú krížové vlastníctvo médií medzi vydavateľmi a vysielateľmi. Skupina preto prizvukovala, že "spoločnosti zapojené v transakcii nemajú žiadne prepojenia". Všetky informácií o prevzatí.