Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) má nového mediálneho poradcu. Je ním bývalý zástupca šéfredaktorky Nového Času Júlie Kováčovej Ivan Netík.

V denníku skončil po tom, čo vydavateľ Ringier Axel Springer zistil, že I. Netík má firmu a štátnu objednávku na vydávanie železničných novín a časopisu.

I. Netík pracoval v Novom Čase niekoľko rokov, naposledy v úzkom vedení redakcie. Mal na starosti tému dňa.

Vydavateľ bulvárneho titulu tvrdí, že s ním rozviazali pracovný pomer pre konflikt záujmov. ,,Zistili sme, že u dvoch zamestnancov došlo k porušeniu pracovnej zmluvy v časti konkurenčnej doložky,“ uviedol Ringier.

I. Netík si v januári tohto roka založil spolu so zástupcom art directora v Novom Čase Jánom Brezinom spoločnosť ProMedia Factory. Na prelome januára a februára dostali od štátnej firmy ŽSSK objednávku na grafické spracovanie novín Železničné ozveny a časopisu do IC vlaku.

Hovorkyňou ŽSSK bola v tom čase Slavomíra Šubrtová, ktorá do služieb štátu tiež prešla z Nového Času, kde bola dovtedy redaktorkou. S. Šubrtovú neskôr odvolal minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD), lebo prihrala tvorbu webovej stránky cez kamaráta firme svojho manžela.

ProMedia Factory oslovila ŽSSK cez prieskum trhu, ktorý riadil odbor komunikácie na čele so S. Šubrtovou. ,,Cenová ponuka tejto spoločnosti bola najnižšia,“ uvádza v stanovisku ŽSSK. 

V Novom Čase mal konflikt, teraz radí u Kaliňáka

ProMedia Factory mala zabezpečiť grafiku desiatich čísiel podnikových novín a troch časopisov. Cena za zalomenie Železničných ozvien bola 300 eur za číslo a za magazín IC 500 so štvrťročnou periodicitou to bolo 600 eur.

Zmluva medzi ProMedia Factory a ŽSSK neexistuje, iba objednávka. Bývalí novinári z ProMedia Factory v reakcii pre Mediálne.sk napísali, že išlo o grafické práce, nie novinárske texty.

So ŽSSK už nespolupracujú, vzťah ukončili bez finančných nárokov po vzájomnej dohode. ,,Odstúpili sme od spolupráce a v Ringier Axel Springer sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru,“ uvádzajú.

I. Netík je v súčasnosti zamestnaný u ministra vnútra, od 15. júna ako šéf jedného z komunikačných tímov. Jeho prijatie rezort zdôvodnil aj posilňovaním komunikačnej stratégie. ,,Keďže je náš rezort najväčším spomedzi všetkých ministerstiev a navyše nám pribudli nové agendy ako centrálne obstarávanie či ESO, je nevyhnutné náš tím posilniť,“ zdôvodnil tlačový odbor prijatie I. Netíka.