Dokopy 1 594 hlasov verejnosti získal článok „Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky“. J. Kuciak na ňom spolupracoval s kolegami z portálu Investigace.cz, Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Text bol publikovaný až po vražde novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. J. Kuciak ho už dokončiť nestihol. Viaceré slovenské médiá sa rozhodli zverejniť text spoločne a v rovnakom čase. Miesto si našiel aj v zahraničných médiách.

J. Kuciak v ocenenom článku ako prvý odkryl systém rozkrádania eurofondov a dotácií do poľnohospodárstva. Odhalil, ako sa na Slovensku roky darilo Talianom s prepojením na organizovaný zločin medzinárodných rozmerov. Reportáž spustila sprísnenie kontrol rozdeľovania euro dotácií.

Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje cenu verejnosti ako organizátor súťaže Novinárska cena spolu s Nadace Open Society Fund Praha, ktorá zastrešuje rovnakú súťaž v Česku. Hlasovanie spustila vo štvrtok 18. apríla, ukončené bolo v nedeľu 28. apríla.

Na Česko-slovenskú cenu nebolo možné prihlásiť sa. Príspevky, za ktoré verejnosť hlasuje, navrhujú poroty spolu s Radami súťaže českej a slovenskej Novinárskej ceny.

Dokopy vybrali desať nominácií, okrem víťazného článku J. Kuciaka boli nominované štyri práce slovenských a päť príspevkov českých novinárov.

Druhý najvyšší počet hlasov získali Martin Biben, Jiří Kropáček, Jakub Plíhal, Nikita Poljakov, Adéla Skoupá, Markéta Šrajbrová z českého portálu Aktuálně.cz. Spolu 712 ľudí podporilo ich projekt Chudé Česko, v ktorom sa pozreli bližšie na chudobu u našich západných susedov.

Na pomyslenej bronzovej priečke skončili Jan Pokorný, Martin Veselovský, Petr Dudek, Petr Pospíšil, Ondřej Suchan zo stanice Rádiožurnál Českého rozhlasu. Tí si pri výročí okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy pripravili špeciálne tematické vysielanie „Studio 68“.

Z piatich nominovaných slovenských príspevkov skončil na 5. mieste (34 hlasov) tím redaktorov denníka Sme za „historickú minútu po minúte“ nazvanú „Moskovský protokol znamenal koniec Pražskej jari a začiatok normalizácie“.

Na 4. mieste (41 hlasov) skončil rozhovor Karola Sudora z Denníka N s niekdajším ministrom Michalom Kocábom. Tretie miesto (50 hlasov) spomedzi slovenských nominácií získala Katarína Začková z RTVS za publicistický film „Ostrov žitný už nie je taký pitný“. Na druhej priečke (78 hlasov) skončila fotografka agentúry SITA Diana Černáková za záber premiéra Roberta Fica krátko po podaní demisie.

Zoznam všetkých nominovaných spolu s výsledkami hlasovania sú zverejnené na stránke Novinárskej ceny.