Ministerské stretnutia a ďalší program súvisiaci s predsedníctvom prináša do Bratislavy desiatky žurnalistov z mnohých európskych krajín. Nie všetci však dostali potrebné akreditácie, pokiaľ išlo o žiadosti krátko pred konaním podujatí.

„Neskoršia akreditácia je nevyhnutná pre žurnalistov, ktorí si vždy nemôžu plánovať svoje aktivity týždne vopred,“ upozornil prezident API Tom Weingärtner, ktorý označil počínanie Slovenska ako neprijateľné.

API poukazuje na viaceré konkrétne prípady, keď novinári vycestovali na Slovensko, ale nemohli sa zúčastniť oficiálnych akcií či dostať sa do novinárskeho centra. To sa podľa T. Weingärtnera v minulosti nestávalo, akreditovať sa dalo aj osobne na mieste podobne ako na samitoch Rady EÚ v Bruseli.

Podľa aktuálnych pravidiel musia žurnalisti žiadať o všeobecnú akreditáciu s trojtýždňovým predstihom a okrem toho vždy 10 dní vopred nahlásiť svoj záujem zúčastniť sa na konkrétnom podujatí.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu, anticipovaný záujem stoviek novinárov z EÚ a celého sveta, ako aj vzhľadom na kapacitné možnosti, príslušné bezpečnostné zložky určili lehotu potrebnú na preverenie žiadateľov o akreditácie na maximálne tri týždne,“ reagoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano s tým, že systém akreditácií vždy zodpovedá momentálnym bezpečnostným požiadavkám a celkovej situácii v EÚ.

„Slovensko pripravovalo a prebralo predsedníctvo v čase zvýšenej teroristickej hrozby na území celej EÚ, po krvavých útokoch na civilistov v metropolách EÚ: Paríži a Bruseli,“ pripomenul.

O tom, že pri akreditácii sa vyžaduje žiadosť vo zvýšenom predstihu boli podľa rezortu diplomacie zástupcovia médií oboznámení od 9. mája prostredníctvom upozornenia na webe slovenského predsedníctva, kde sa oficiálne o akreditácie žiada.

„Rovnako sme pred začiatkom predsedníctva v júni informovali API o tejto procedúre a nastavených lehotách,“ načrtol P. Stano.

API vo svojom stanovisku uvádza, že nerozumie, prečo slovenské úrady potrebujú trojtýždňovú lehotu na preverenie novinárov, z ktorých väčšina vlastní univerzálnu európsku akreditáciu, a tak už prešli dôkladnou kontrolou v Bruseli. Asociácia je zároveň zaskočená tvrdením úradov, že bezpečnostná previerka závisí aj od vecí ako „v koľkých krajinách žije novinár“ či „koľko má zamestnaní“.

API zároveň konštatuje, že aj na Slovensku by sme sa mali držať dlhšie zavedených procedúr a nesnažiť sa „znovu vymyslieť koleso“.

Ministerstvo situáciu nevidí až tak dramaticky. „Sme si vedomí, že niektorí novinári mali problém najmä pri neskorej žiadosti o účasť na podujatiach v Bratislave, ale drvivú väčšinu ťažkostí sme operatívne riešili a vyriešili,“ konštatoval P. Stano.

„Od momentu, keď nám médiá signalizovali prvé problémy, intenzívne pracujeme aj na väčšej flexibilite systému neskorých registrácií tak, aby sme skrátili lehoty čakania na schválenie žiadostí zahraničných novinárov o registráciu na konkrétne podujatia,“ dodal hovorca.

API napriek tomu chystá podať formálny protest adresovaný slovenskej vláde. Na svojom webe odporúča novinárom, aby sa na podujatia v Bratislave akreditovali s potrebným predstihom.