Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu v Európskom parlamente v Štrasburgu predniesla Správu o stave Únie, v ktorej sa popri iných témach venovala aj slobode slova a médiám.

„Novinárky a novinári sa stávajú obeťami útokov, a to len preto, že si robia svoju prácu. Niektorým chodia vyhrážky, iných zbili, dokonca došlo k vraždám. Uprostred našej Európskej únie,“ povedala  Ursula von der Leyenová a spomenula tri mená: Daphné Caruana Galizia, Ján Kuciak. Peter de Vries.

Ich príbehy sú možno iné, no všetci bojovali za pravdu, za právo na informácie. Bojovali za slobodu a v boji prišli o život.

JB 15 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu o stave Únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 15. septembra 2021. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen delivers a State of the Union Address at the European Parliament in Strasbourg, France, Wednesday, Sept. 15, 2021. The European Union announced Wednesday it is committing 200 million more coronavirus vaccine doses to Africa to help curb the COVID-19 pandemi
Neprehliadnite

Ursula von der Leyenová chce spoločnú migračnú politiku, ochranu médií a ľudských práv

„Informácie sú verejným statkom. Musíme chrániť tých, bez ktorých by sa o transparentnosti nedalo hovoriť: novinárky a novinárov. Preto sme dnes vydali odporúčanie, ako novinárky a novinárov lepšie chrániť. A musíme zastaviť tých, ktorí slobodu médií ohrozujú. Mediálne domy nie sú len obyčajné obchodné spoločnosti,“ dodala predsedníčka EK.

Nezávislosť médií má podľa nej zásadný význam. Preto Európa potrebuje právny predpis, ktorý túto ich nezávislosť zaistí. Presne takýto predpis o slobode médií predloží na budúci rok podľa Leyenovej Európska komisia. „Pretože keď chránime slobodu našich médií, chránime aj našu demokraciu,“ uzavrela časť svojho vystúpenia venovanú tejto téme. 

Frank-Walter Steinmeier, Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Demokraciu dnes testujú názorová polarizácia, digitálna manipulácia a obdiv k autoritárstvu