A. Valček žiadal od SIS, aby mu podľa infozákona sprístupnila žiadosť o nasadenie sledovania bytu z Gorily. Chcel tiež, aby tajná služba zverejnila záznamy, ak nejaké z odpočúvania vznikli. SIS mu nevyhovela, lebo informácie sú z jej evidencie, ktorá je utajená.
Evidencia SIS tajná v každom prípade
Právny zástupca novinára Dušan Mikuláš však argumentoval, že zákon zakazuje utajovať nezákonné rozhodnutia. Poukazoval pritom na verdikt ústavného súdu, na ktorý sa obrátil majiteľ bytu z Gorily Zoltán Varga a sudcovia mu dali za pravdu v tom, že sledovanie bolo porušením práva na ochranu súkromia.
Novinár poukazoval aj na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v spore medzi Srbskom a Mládežníckou iniciatívou za ľudské práva, ktorá najprv neúspešne žiadala sprístupniť údaje o počte sledovaných osôb. ESĽP vtedy vyhovel mimovládnej organizácii a konštatoval, že má právo na informácie.
V neprospech A. Valčeka najskôr rozhodol krajský súd, teraz jeho názor potvrdil aj Najvyšší súd SR. SIS sa jednoducho infozákon netýka. „Najvyšší súd sa plne stotožňuje s právnymi závermi, že žalovaný v dôsledku vylúčenia aplikácie infozákona nie je povinnou osobou a nemá teda povinnosť konať a rozhodovať,“ napísal predseda senátu Milan Morava v odôvodnení.
Obchodné tajomstvo? Výhovorky
V prospech práva na informácie naopak rozhodol Krajský súd v Bratislave. A. Valček žaloval ministerstvo hospodárstva, ktoré mu ešte v roku 2014 omietlo sprístupniť podrobnosti o štátnej pomoci za takmer 59 miliónov eur s vysvetlením, že ide o obchodné tajomstvo.
Podpora v podobe daňových prázdnin sa týka chemičky Duslo Šaľa, ktorú vlastní český minister financií Andrej Babiš. Hoci išlo o tretiu najvyššiu štátnu pomoc v histórii Slovenska, vláda o nej rokovala tajne, hoci bežne to nerobí.
Zákon síce podľa predsedníčky senátu krajského súdu Moniky Valašíkovej hovorí o niektorých obmedzeniach, ktoré majú opodstatnenie, ale „žalovaný sa nemôže za ne schovať.“
Dodala, že ministerstvo jasne nepreukázalo, prečo by fakty o pomoci pre Duslo Šaľa mali spadať pod obchodné tajomstvo.
Proti rozhodnutiu ešte môže podať rezort odvolanie na najvyšší súd. Mimovládna organizácia Via Iuris, ktorej advokátka Eva Kovačechová novinára v spore zastupovala, však už tento úspech považuje za dôležitý pre občiansku spoločnosť.
Podľa A. Valčeka sa ministerstvu zúžil priestor na svojvoľné utajovanie podrobností o projektoch dotovaných z verejných zdrojov.