J. Martinoviča zadržali 22. októbra 2015 v čase, keď pre francúzsku spoločnosť CAPA Presse zbieral materiál o ilegálnom obchodovaní so zbraňami na Balkáne.
Vo vyšetrovacej väzbe strávil 15 mesiacov. Na slobodu – v očakávaní súdneho procesu – ho prepustili pred rokom. Rozsudok nad ním najvyšší súd vyniesol tento týždeň. Podobne ako počas vyšetrovania aj vo svojej záverečnej reči J. Martinovič popieral svoju vinu.
Uvádzal, že „obchodovanie s marihuanou by pre mňa nemalo žiadny význam. Nemám dôvod, aby som to robil, mám medzinárodnú kariéru“. Novinár totiž spolupracoval so zahraničnými médiami, napríklad s britskou spravodajskou spoločnosťou BBC či denníkom Financial Times.
Podľa J. Martinoviča súviseli tieto kontakty výlučne s jeho novinárskou profesiou. Verdikt čiernohorského súdu nad novinárom už odsúdila aj organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Jeho právnik avizoval, že sa proti rozsudku odvolajú.
K prípadu sa vyjadrila aj Európska únia. Tá Čiernu Horu upozornila na slobodu tlače. Pripomenula, že „je jednou zo základných hodnôt Európskej únie a je tiež kľúčovým prvkom procesu vstupu Čiernej Hory do EÚ a v tomto kontexte by novinári mali mať možnosť vykonávať svoje povolanie profesionálne a bez obáv z následkov“.
Čierna Hora očakáva, že do Európskej únie vstúpi do roku 2025, pričom je však pod rastúcim tlakom, aby vyvinula viac úsilia v boji proti organizovanému zločinu a pri ochrane slobody médií.
Po tom, ako v máji 2018 došlo k útoku na investigatívnu novinárku Oliveru Lakičovú z denníka Vijesti, Brusel Podgoricu varoval, že prístupový proces by mohol bol „narušený", ak by nedošlo k žiadnemu pokroku vo veci ochrany novinárov.