Filipínsky odvolací súd v stredu oslobodil nositeľku Nobelovej ceny za mier Mariu Ressovú a jej internetovú spravodajskú spoločnosť Rappler spod obžaloby v štyroch prípadoch daňových únikov. Informovala o tom agentúra AP.

Umlčanie kritických novinárov

Podľa Ressovej tieto kauzy patrili k množstvu právnych prípadov, ktorými sa bývalý filipínsky prezident Rodrigo Duterte snažil umlčať kritických novinárov.

Agentúra AP spresnila, že odvolací daňový súd v stredu rozhodol, že prokurátorom sa nepodarilo ,,nad rozumnú pochybnosť" dokázať, že Ressová a spoločnosť Rappler sa v štyroch prípadoch vyhli plateniu daní po tom, ako získali kapitál prostredníctvom partnerstiev s dvoma zahraničnými investormi.

Portál Rappler privítal rozhodnutie súdu ako ,,víťazstvo faktov nad politikou".

AP dodala, že Ressová v súčasnosti čelí trom ďalším trestným stíhaniam vrátane kauzy súvisiacej s počítačovou kriminalitou, v ktorej jej hrozí takmer sedem rokov väzenia. Ressová získala v roku 2021 Nobelovu cenu za mier spolu s ruským novinárom Dmitrijom Muratovom.

Vzdor vláde

Ocenení boli za to, že bojovali za prežitie svojich spravodajských spoločností a vzdorovali snahám vlády o ich zatvorenie. Cenu dostali aj za svoje ,,úsilie o ochranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom demokracie a trvalého mieru".

Agentúra Rappler, založená v roku 2012, bola jednou z niekoľkých filipínskych a medzinárodných tlačových agentúr, ktoré kriticky informovali o Duterteho brutálnom zásahu proti nelegálnym drogám. O život vtedy prišli tisíce podozrivých z drogovej trestnej činnosti - šlo pritom zväčša o tzv. malé ryby.

Spomínané médiá prinášali aj kritické správy o Duterteho postupe v súvislosti s epidémiou koronavírusu SARS-CoV-2 vrátane dlhodobých policajných uzáver, ktoré prehĺbili chudobu, spôsobili jednu z najhorších recesií v krajine a vyvolali obvinenia z korupcie pri nákupoch liekov vládou.

Ukončenie funkčného obdobia

Masové zabíjanie narkomanov malo za následok začatie vyšetrovania Medzinárodným trestným súdom, keďže je možné, že bol spáchaný zločin proti ľudskosti.

Duterte vlani ukončil svoje - často turbulentné - šesťročné funkčné obdobie. Jeho nástupcom sa stal Ferdinand Marcos mladší - syn diktátora, ktorý bol zvrhnutý v roku 1986 v povstaní podporovanom armádou. Povstaniu predchádzala éra poznačená porušovaním ľudských práv a ničením ekonomiky.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Jedným zo zakladateľov Netflixu je Reed Hastings.
Neprehliadnite

Netflix hlási milióny nových predplatiteľov, z vedenia spoločnosti však odchádza Reed Hastings