New York Times sa k 161 rokov starému článku vrátil, lebo Northupovo meno v pôvodnom texte dvakrát uviedol nesprávne. V článku z 20. januára 1853 ho nazval „Northrup“ respektíve „Northrop“ – v hláskovaní mena sa zmýlil v nadpise aj v tele textu.
Noviny vtedy informovali o aktuálnom prípade, keď afrického Američana uniesli a predali do otroctva, kde musel slúžiť ďalších dvanásť rokov.
Podľa skutočného príbehu bola nakrútená Oscarová snímka 12 rokov otrokom, ktorá v nedeľu triumfovala na udeľovaní 86. ročníka cien filmovej akadémie v kategórii Najlepší film.
Aj to zrejme filmových fanúšikov donútilo zaujímať sa hlbšie o historické fakty, na základe ktorých vznikol jeho scenár.
Na chybu v článku z 19. storočia poukázali používatelia na internete, čo priznal aj denník. „Chybu sme objavili v pondelok po tom, čo na starší článok z nášho archívu upozornil používateľ Twitteru,“ uviedli noviny v sekcii opráv.
Podľa webu Deadline.com išlo pôvodne o twitterový príspevok spisovateľky Rebeccy Sklootovej, autorky knižného bestselleru Nesmteľný život Henrietty Lacksovej, založeného takisto na skutočnom námete. HBO v spolupráci s Oprah Winfrey a Alanom Ballom oznámilo ešte v roku 2010, že jej knihu filmovo spracuje.
Iróniou na Sklootovej pôvodnom tweete bolo, že v Northupovom mene sama spravila chybu – nazvala ho Northrop. Otroka z 19. storočia si vo filme zahral britský herec s nigérijskými koreňmi Chiwetel Ejiofor.
Snímka 12 rokov otrokom režiséra Steva McQueena získala v závere minulého týždňa celkovo tri prestížne sošky. Okrem filmovej kategórie triumfovala aj Lupita Nyong’o ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe a John Ridley v kategórii adaptovaný scenár. Film v tomto roku vyhral aj Zlatý glóbus v kategórii najlepší film – dráma.