Terčom hnevu priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorí v stredu obsadili washingtonský Kapitol, sa stali tiež novinári pokrývajúci túto bezprecedentnú udalosť. Zdokumentované boli prípady ničenia novinárskeho vybavenia a takisto fyzické útoky na fotografov. Trump počas svojich štyroch rokov v úrade pravidelne vyjadruje nevraživosť voči médiám, ktoré označil za "nepriateľov štátu" aj tesne pred stredajšími nepokojmi.

Ich účastníci ohrozovali okrem iného fotoreportéra agentúry AP Johna Minchilla, ukazuje video zverejnené jeho kolegom na Instagramu. Trumpovi priaznivci do muža pred budovou Kongresu strkali, ťahali za jeho vybavenie a nakoniec hoj zhodili z malého múriku, hoci dvíhal ruky a naznačoval, že odchádza. Na zázname incidentu sú počuť výkriky ako ,,Zmizni, k****!" a ,,My ťa, k****, zabijeme!"

Donald Trump
Neprehliadnite

Facebook dnes zablokoval Trumpov účet na dobu neurčitú

,,Našťastie nebol zranený. Bol označený za protidemonštranta, hoci opakovane ukazoval svoje novinárske označenie," napísal autor videa. Jeho záver ukazuje, ako niektorí demonštranti na Minchilla pokrikujú, či patrí k anarchistickému hnutia Antifa, ktoré Trump a jeho spojenci často a bez dôkazov spájajú s najrôznejšími incidentami.  ,,Som rád, že sa nám podarilo vyviaznuť," uzatvára Minchillův kolega.

Podobné zážitky opísala fotografka denníka The New York Times (NYT) Erin Schaffová, ktorá sa do konfliktu so skalnými Trumpovými priaznivci dostala vnútri Kapitolu. Keď uvideli jej preukážku NYT, začali byť ,,naozaj naštvaní".

,,Zhodili ma na zem a snažili sa mi zobrať fotoaparáty. Začala som čo najhlasnejšie volať o pomoc. Nikto neprišiel, ľudia sa len pozerali. V tom momente som si hovorila, že by ma mohli zabiť a nikto by ich nezastavil. Vytrhli mi jeden foťák , na druhom rozbili šošovku a utiekli, "uviedla Schaffová.

Po napadnutí sa snažila ukryť na bezpečnom mieste a tiež skryť svoj fotoaparát, ,,aby som sa nestala znova terčom". Nakoniec sa ocitla na západnom balkóna budovy Kongresu, kde jej vraj istý muž povedal: ,,Toto bude začiatok občianskej vojny, revolúcie."

JB 7 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Babiš odstránil z Twitteru svoju snímku so šiltovkou pripomínajúcou Trumpa

Výpady voči novinárom nie sú na zhromaždeniach Trumpových fanúšikov neobvyklé, doteraz to však boli hlavne slovné útoky. Končiaci prezident Spojených štátov od začiatku svojho funkčného obdobia nešetrí kritikou na adresu médií a pracovníkov NYT, denníka The Washington Post či niekoľkých veľkých televíznych staníc označuje za ,,nepriateľov štátu", klamárov alebo zločincov.

Po stredajších udalostiach vo Washingtone sa objavili aj zábery ničenia vybavenia patriaceho agentúre AP, niekto z výtržníkov zase údajne na isté dvere v sídle Kongrese napísal ,,zavraždiť médiá". ,,Jeden chlap vysielal živý prenos rozbíjania vybavenia a niekoľkokrát povedal: 'Toto je koniec tradičných médií'," vykreslil vo štvrtok fotograf webe Politico Stephen Voss.