„Maďarský ministerský predseda Viktor Orbán svoj politický talent bohužiaľ využíva k tomu, aby zničil maďarskú demokraciu, ktorú kedysi pomáhal vybudovať,“ je presvedčený denník Frankfurter Rundschau.S odkazom na pandémiu posiela parlament na časovo neobmedzenú vynútenú pauzu a vládne pomocou dekrétov.

V. Orbán podľa denníka usiluje o model podobný Singapuru, teda malý, autoritársky a hospodársky rastúce stáť. V pondelok sa k nemu posunul o veľký krok dopredu. Po odznení epidémie už Maďarsko nebude pravou demokraciou.

Vitajte v novej európskej realite: Uprostred EÚ teraz existuje kvazidiktatura, myslí si Der Spiegel, podľa ktorého žiadnu z nových právomocí V. Orbán v skutočnosti k boju proti koronavírusy nepotrebuje. Ide mu len o rozšírenie vplyvu v krajine.

Tak, ako sa to jednoducho robí, keď chce človek pokiaľ možno vládnuť sám. Orbán hanebne využíva túto situáciu, aby rozšíril svoju moc, myslí si tiež list Mitteldeutsche Zeitung, podľa ktorého sa tvárou v tvár tejto situácii Európska únia zdá bezmocná.

O tom je presvedčený aj list Nürnberger Nachrichten, ktorý mieni, že terajší opatrenia nemajú s demokratickou slobodou mienky a kontrolou vlády nič spoločné.

Der Spiegel upozorňuje na dvojicu opatrenia - jedno umožňuje trestať až ôsmimi rokmi odňatia slobody porušenie karantény, druhé až piatimi rokmi väzenia rozširovanie falošných správ.

Práve toto neurčito sformulované opatrenie pritom môže predstavovať nebezpečenstvo pre nezávislých novinárov, ktorí sa teraz obávajú, že kvôli kritickému spravodajstvo budú odsúdení.

Maďarsku tak v Európe patrí už len geograficky, ale nie politicky, dodáva server.