Najvyšší súd Iránu potvrdil trest smrti pre predstaviteľa exilovej opozície, novinára Rúholláha Zama, ktorý bol dôležitou postavou tamojších protivládnych protestov z roku 2017. Informovala v utorok agentúra AP s odvolaním sa správy iránskych médií. Rozhodnutie najvyššej súdnej inštancie islamskej republiky oznámil hovorca iránskej justície Gholámhosejn Esmáílí. Kedy presne súd potvrdil rozsudok, nie je známe. Taktiež nie je jasné, kedy bude poprava vykonaná, Zam sa totiž proti rozsudku môže ešte raz odvolať.

Predstavitelia iránskej justície môžu taktiež rozsudok ešte zrušiť, ak usúdia, že je v rozpore s islamským právom šaría a následne nariadiť nový súdny proces. Iránske Revolučné gardy oznámili zadržanie Zama vlani v októbri. Teherán ho vtedy obvinil, že z exilu spravoval „kontrarevolučný" komunikačný kanál Amadnews, ktorý fungoval v rámci komunikačnej aplikácie Telegram.

Joe Biden počas stretnutia so stúpencami vo Filadelfii
Neprehliadnite

Irán čaká na nástup Bidena, verí v zrušenie sankcií

Tvrdil tiež, že Zama, ktorý žil v exile vo Francúzsku, riadili „francúzske tajné služby". Zama vytvoril aj webový portál, ktorý demonštrujúci spolu so spomínaným komunikačným kanálom používali na organizáciu protestov a šírenie informácií o vládnych predstaviteľoch, píše AP. Protesty z roku 2017, ktorých prvotným motívom boli rastúce ceny potravín, získali postupne aj politický rozmer a stali sa najväčšími v Iráne od povolebných nepokojov v roku 2009.