Program Journey: Journalism Bootcamp čaká tento rok nový, šiesty ročník. V roku 2020 sa kvôli pandémii a obmedzeniu cestovania realizovať nemohol. Záujemcovia sa aj tento rok môžu tešiť na desať dní medzi svetovými novinárskymi esami. Program je určený študentom žurnalistiky a príbuzných odborov z Českej i Slovenskej republiky a ďalších deviatich krajín. Prihlášky budú otvorené do 30. apríla 2021. Program sa uskutoční v období od 5. až 15. augusta 2021 v Prahe.

Úspešní kandidáti získajú štipendium pokrývajúce všetky náklady, vrátane kurzovného, ubytovania, cestovných výdavkov alebo stravy. V tlačovej správe o tom informoval organizátor programu Nadácia Bakala Foundation. V súčasnosti tím nadácie pripravuje aj ďalšie programy v tejto oblasti.

„Nezávislá žurnalistika je jedným z hlavných pilierov demokratickej spoločnosti. Aj preto nadácia Bakala Foundation už po šiesty raz organizuje program Journey. V rámci neho mladým novinárom predstavujeme žurnalistiku zo všetkých možných uhlov pohľadu a v podaní skutočných kapacít z českých i zahraničných médií,“ povedal Václav Pecha, riaditeľ nadácie Bakala Foundation. „Študenti sa potom môžu ľahšie rozhodnúť, akým smerom sa chcú vo svojej novinárskej kariére vydať a veríme, že budú aj lepšie vybavení na to, aby robili skutočne objektívnu a nezávislú žurnalistiku.“

KK52 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas zasadania Celobieloruského ľudového zhromaždenia 12. februára 2021 v Minsku. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že referendum o zmenách v ústave krajiny sa uskutoční do januára 2022. Týmto vyhlásením ukončil dvojdňové
Neprehliadnite

V Bielorusku zadržali viacerých aktivistov a novinárov, niektorí sú aj z poľskej menšiny

Svoje životné skúsenosti tu mladým novinárom budú odovzdávať renomovaní profesionáli zo špičkových médií na českej i celosvetovej scéne. Patria k nim napríklad CNN, The New Yorker, The Washington Post či agentúry Reuters, Bloomberg alebo AP. Medzi prednášajúcimi sú zvučné mená ako Adam Entous, držiteľ Pulitzerovej ceny z roku 2017, alebo Jessica Bruder, novinárka a autorka ocenenej knihy Nomadland. Tá sa stala predlohou filmu aktuálne nominovaného na filmových Oscarov v šiestich kategóriách.

V priebehu desiatich dní sa študenti budú zúčastňovať prednášok a workshopov na témy ako napríklad novinárska etika, práca so zdrojmi, investigatívna žurnalistika, fotožurnalistika a mnoho ďalších. Nebude chýbať ani práca v teréne, simulovaná práca v newsroome a tímová reportáž. V neposlednom rade je pre študentov nesmierne prínosná aj možnosť získať spätnú väzbu od tých najpovolanejších.