Novinári, proti ktorých zatknutiu protestovali zástupcovia EÚ, OSN i USA, sú obvinení z porušenia štátneho tajomstva a hrozí im až 14 rokov väzenia. Obaja písali o téme utečencov z moslimského menšinového etnika Rohingov.
„Robili sme len svoju prácu, pracovali sme ako novinári a žurnalistickú etiku sme neporušili,“ povedal jeden zo zatknutých pri prevoze na súd.
Novinári Wa Lone a Ťjo Sou U boli zatknutí 12. decembra kvôli tomu, že údajne získali informácie a dôležité tajné dokumenty od policajtov, ktorí pôsobia v mjanmarskom Arakanskom štáte. V tomto štáte na západe krajiny vypukli koncom augusta strety medzi Rohingami a mjanmarskou armádou.
Násilnosti v Arakanskom štáte sa začali po tom, čo skupiny Rohingov zaútočili na policajné stanice. Armáda potom začala v oblasti operáciu, počas ktorej podľa svedkov vojaci zabíjali civilistov a vypaľovali celé rohingské dediny.
Armáda tvrdí, že väčšina zabitých Rohingov boli „teroristi“. Pred násilnosťami utieklo do susedného Bangladéša vyše 646-tisíc Rohinov. Podľa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Zajda Raada Husajna operácia mjanmarskej armády proti Rohingom nesie známky genocídy.
„Za terajšej civilnej vlády čelíme rovnakému prenasledovaniu, akému sme boli vystavení za vojenského režimu,“ opísal situáciu šéf miestnej skupiny pre slobodu tlače.
V čele Mjanmarska stojí od vlaňajška vláda vedená niekdajšou politickou väzenkyňou a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Polícia a súdnictvo ale spadajú pod ministerstvo vnútra, ktoré má podľa ústavy naďalej pod kontrolou mocná armáda, ktorá priamo alebo nepriamo vládla krajine posledných 50 rokov.
Vo štvrtok by sa malo podľa agentúry AP rozhodnúť o osude dvoch singapurských novinárov, ktorí v Mjanmarsku pracovali pre tureckú televíziu TRT. Tí sú vo väzení od 27. októbra kvôli tomu, že údajne poslali bez povolenia dron nad budovu parlamentu.