Podozrivé sú podľa nej aj úmrtia ďalších 43 žurnalistov. K podobným záverom dospel v pondelok aj americký mimovládny Výbor na ochranu novinárov (CPJ).
V Sýrii a Iraku bolo zabitých po deväť novinárov. Na treťom mieste v počte zabitých žurnalistov je výnimočne Francúzsko, kde bolo medzi obeťami januárového útoku islamistov v Paríži osem členov redakcie týždenníka Charlie Hebdo. Pre novinárov bolo ďalej podľa parížskeho sídla RSF najviac nebezpečné pracovať v Jemene, Južnom Sudáne, Indii, Mexiku a na Filipínach.
Kým vlani dve tretiny zabitých novinárov boli v oblastiach konfliktu, tento rok naopak dve tretiny zo zabitých žurnalistov prišli o život v čase mieru.
„Znepokojujúce je úmyselné násilie proti novinárom, čo svedčí o tom, že iniciatívy na ich ochranu neuspeli,“ uviedla RSF. Zároveň vyzvala OSN, aby urýchlene vymenovala osobitného predstaviteľa na ochranu žurnalistov vo svete.
Správa CPJ so sídlom v New Yorku hovorí o najmenej 69 zabitých novinároch v roku 2015. Dochádza k podobným záverom ako RSF, ale napríklad k obetiam pri útoku na redakciu Charlie Hebdo zahŕňa aj jej pracovníkov, ktorí neboli novinári.
„Žurnalisti sú terčom a správa to potvrdzuje. Ide o globálnu hrozbu,“ povedal agentúre AP riaditeľ nezávislej a neziskovej organizácie CPJ Joel Simon.
Od roku 2005 bolo vo svete podľa RSF kvôli svojej profesii zabitých najmenej 787 žurnalistov. Reportéri bez hraníc a Výbor na ochranu novinárov zhodne odsudzujú kruté násilie, ktoré v posledných rokoch začala uplatňovať proti novinárom radikálna organizácia Islamský štát.