Mexiko v roku 2020 zaznamenalo 19 prípadov vrážd novinárov, čo je najvyšší počet za obdobie posledných najmenej 10 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie mexických úradov.

Alejandro Encinas, tajomník mexickej vlády pre ľudské práva, uviedol, že od roku 2010 krajina zaznamenala 138 vrážd novinárov, z toho 38 počas vlády úradujúceho prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora. Ten do úradu nastúpil 1. decembra 2018. ,,Tento rok sme zaznamenali 19 vrážd novinárov, čo predstavuje najvyšší počet takýchto vrážd, k akému v uplynulom desaťročí došlo," dodal Encinas.

Virus Outbreak Turkey
Neprehliadnite

Turecký novinár dostal 17 rokov väzenia, zverejnil tajné informácie

Podľa amerického Výboru na ochranu novinárov (CPJ), sú pracovníci médií cieľom útokov najmä vtedy, ak ich práca nevyhovuje kriminálnym gangom alebo skorumpovaným funkcionárom. Mexiko je podľa Reuters často uvádzané ako jedna z najnebezpečnejších krajín pre výkon novinárskeho povolania.

Súčasný mexický prezident López Obrador po prevzatí moci prisľúbil zníženie násilia a zvýšenie ochrany mediálnych pracovníkov. Od jeho nástupu na post prezidenta sú pre novinárov podľa vládnych údajov najnebezpečnejšími mexickými štátmi Sonora, Guerrero, Veracruz a Michoacán.

Neschopnosť úradov potrestať páchateľov sa často uvádza ako jedna z príčin násilia, píše Reuters. Encinas dodal, že len päť percent zločinov spáchaných na novinároch sa pod súčasnou administratívou dočkalo súdnych procesov, na základe ktorých páchateľov odsúdili.