Globálna sieť IPI pre slobodu tlače odsúdila rozhodnutie slovenskej generálnej prokuratúry svojvoľne zakázať novinárom vstup na tlačovú konferenciu k záležitosti veľkého verejného záujmu 2. septembra 2021. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na stránke organizácie.

IPI ďalej „žiada generálnu prokuratúru, aby zaistila, že sa takéto incidenty nebudú opakovať a poskytnú novinárom v budúcnosti voľný prístup na tlačové konferencie“.

V stanovisku v angličtine IPI – Medzinárodný tlačový inštitút – opisuje známu udalosť v Bratislave, keď 2. septembra 2021 na tlačovú konferenciu Generálnej prokuratúry SR nevpustili novinárky z Denníka N, Sme a Aktualít.

„IPI sa pripája k popredným editorom na Slovensku v proteste proti neprijateľnému rozhodnutiu zablokovať novinárom z troch popredných médií prístup na tlačovú konferenciu generálneho prokurátora,“ cituje stanovisko zástupcu riaditeľa IPI Scotta Griffena.

„Toto vylúčenie nemalo žiadny základ a je v rozpore s demokratickými normami,“ pokračuje citát.

„Ak ide o prístup k informáciám vo verejnom záujme, nemôže byť žiadna diskriminácia tlače. Naliehavo žiadame generálnu prokuratúru, aby prehodnotila svoje postupy a zaistila, aby sa podobné incidenty v budúcnosti už nevyskytovali.“

Medzinárodný tlačový inštitút je globálna sieť vedúcich pracovníkov médií a popredných novinárov, ktorí majú spoločný záujem na kvalitnej a nezávislej žurnalistike. Presadzujú podmienky, ktoré umožňujú novinárom plniť ich verejnú funkciu, pričom najdôležitejšou z nich je možnosť pre médiá pracovať nerušene a bez strachu z odplaty. Slobodu médií a voľný tok informácií chcú brániť všade tam, kde sú ohrozené.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinka má čo vysvetľovať. Na výbore sa chcú pýtať na nevpustenie novinárov na tlačovú besedu