Ako agentúru SITA informoval za organizátorov člen výkonnej rady IPI Pavol Múdry, na diskusii "Sloboda médií po 25 rokoch: Potrebujeme odstrániť legislatívne prekážky" sa zúčastnia aj predstavitelia zo zahraničia, napríklad z OBSE a BBC. Odborníci a budú venovať rozporom medzi slobodou médií a praxou, v ktorej médiá neraz čelia súdnym žalobám z ohovárania, respektíve poškodzovania dobrého mena, hovoriť budú o legislatíve a súdnej praxi na Slovensku a v zahraničí.

Odborníci sa budú venovať aj témam, na ktoré IPI Slovensko, dcérska organizácia medzinárodnej novinárskej organizácie International Press Institute (IPI), upozorňuje dlho. Ide najmä o dekriminalizáciu ohovárania a poškodzovania mena a zmenu výšky náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch (odškodného).

IPI Slovensko k spomínaným dvom cieľom spustila v máji pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače (3. máj) kampaň. Jej cieľom je vypustiť z trestných zákonov paragrafy o poškodzovaní mena a ohováraní, za čo na Slovensku hrozí väzenie od dvoch do osem rokov.

IPI Slovensko presadzuje aj právnu reguláciu "odškodného" podľa Občianskeho zákonníka. Chce, aby sa zaviedli limity odškodného, ktoré sa budú odvíjať napríklad od zdaneného zisku média alebo iných merateľných kritérií. K slobode médií by na Slovensku pomohol podľa IPI aj silný samosprávny mediálny orgán s kompetenciami na úrovni zákona. Jeho prostredníctvom by sa mohlo predísť mnohým súdnym sporom s médiami.

Pavol Múdry upozornil, že účastníci diskusie sa s témou zoznámia aj v analýze advokátky spolupracujúcej s Via Iuris Evou Kováčechovou. Analýza sa venuje žalobám na ochranu osobnosti a právu na slobodu prejavu v súvislosti s rozhodovaním súdov o priznávaní finančnej náhrady nemajetkovej ujmy. Vychádza z právnych predpisov a významných rozhodnutí všeobecných súdov a Ústavného súdu SR z rokov 2011 až 2014.

E. Kováčechová v záveroch analýzy medzi iným konštatuje, že z rozhodnutí súdov z rokov 2011 až 2014 vyplýva, že súdy čoraz viac aplikujú princípy stanovené Európskym súdom pre ľudské práva pri posudzovaní výrokov z hľadiska ich možného zásahu do osobnostných práv.

"Problematickým sa javí skutočnosť, že stále prevláda trend ochranárskeho postoja vo vzťahu k sudcom, ak je terčom kritiky ich správanie alebo postupy, či iné vystupovanie, pričom dôvodom je zrejme skutočnosť, že rozhodujú 'sudcovia o sudcoch'," tvrdí advokátka.

Za okrúhlym stolom sa 25. novembra zídu napríklad: riaditeľ kancelárie predstaviteľky OBSE pre slobodu médií Andrej Richter, manažérka pre slobodu médií z IPI Barbara Trionfi, mediálna právnička BBC Rosalind McInnes, právnik, špecialista na mediálne právo a člen Súdnej rady SR Jozef Vozár, ale aj slovenskí novinári, ktorí majú skúsenosti so súdnymi spormi ako Zuzana Petková a Arpád Šoltész. Zloženie diskutujúcich umožní porovnať domáce skúsenosti so zahraničím, s Veľkou Britániou, ale i Dánskom, konštatoval ďalej Múdry.

Podujatie Sloboda médií po 25 rokoch: Potrebujeme odstrániť legislatívne prekážky sa uskutoční s podporou OBSE a veľvyslanectiev Spojených štátov amerických, Kanady a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Slovenskej Republike a Magistrátom Mesta Bratislava.