Finančná skupina Penta ovládla na Slovensku viaceré médiá, vrátane Trendu, cez holandskú spoločnosť V3 Media Holdings. Tá bola donedávna aj jediným oficiálnym vlastníkom mediálneho holdingu News and Media Holding (NMH). Penta sa k nákupu médií priznávala ako finančný partner.

Riaditeľom holandskej firmy bol R. van Beemen, právnik narodený v indonézskej Jakarte. Ako nedávno informovali Trend a Sme, jeho meno sa nachádza aj v dokumentoch známych ako Panama Papers. Tie unikli z panamskej právnickej kancelárie, ktorá sa špecializovala na zakladanie firiem v daňových rajoch. Často slúžili na ukrývanie skutočných vlastníkov či obchádzanie daňovej povinnosti v domácich krajinách.

Z Holandska na Cyprus

Novú akcionársku štruktúru mediálneho holdingu potvrdil Martin Danko z Penty. Podľa neho nemá nič spoločné s tým, že R. van Beemen sa ocitol v Panama Papers. Dodal, že zmena sa pripravovala od jesene.

„V jej dôsledku prestala byť spoločnosť V3 Media Holdings súčasťou akcionárskej štruktúry NMH. Priamym akcionárom je tak už len materská cyperská spoločnosť Trahere Ltd,“ uviedol. Podľa M. Danka to nemá žiadny vplyv na konečného vlastníka.

Penta získala vplyv nad vydavateľstvami Trend Holding a Spoločnosť 7 Plus v roku 2014. Celá transakcia sa neudiala priamo cez kúpu, ale tak, že Penta Investments Ltd poskytla financie V3 Media Holdings, ktorý financoval prevody obchodných podielov vo vydavateľstvách.

Bez limitu v banke

Pre Pentu mohla byť schéma užitočná preto, že na refinancovanie celej operácie použila úver od Prima banky, ktorá patrí do jej portfólia. Banky pritom majú limity na poskytovanie pôžičiek pre spriaznené subjekty. Keďže úver si bral holandský akcionár, ktorý nepatrí do skupiny Penta, do limitu sa nezapočítal.

Cez V3 Media Holdings pretiekli peniaze aj do slovenskej spoločnosti NAMAV, ktorá následne kúpila menšinový podiel v Petit Presse, teda vo vydavateľstve denníka Sme.

Penta má väčšinu svojho biznisu na Cypre. Cyperská legislatíva totiž umožňuje vyplatenie dividend bez zdanenia.

Poznámka: Mediálne.sk je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.