Ryanair mal podľa informácie, ktorú šírili aj viaceré svetové agentúry a médiá, prestať kontrolovať víza pasažierov. Spoločnosť tak mala umožniť cestovať po európskych krajinách utečencom, ktorých údajne chcela prepravovať do „vysnívaných krajín“.
Írskemu dopravcovi pri tom nemala prekážať ani pokuta minimálne 3-tisíc eur za každého pasažiera, ktorého aerolínie prepravia bez platného víza. Tú už v minulosti stanovila Európska únia.
„Rozhodli sme sa otvoriť naše cesty z Grécka a východnej Európy, čím porušujeme pravidlá, ktoré zhadzujú zodpovednosť vlád na dopravné spoločnosti. S hrdosťou pokryjeme všetky náklady spojené s týmto porušením pravidiel,“ citoval u nás ako prvý web HNonline.sk šéfa marketingu Ryanairu Kennyho Jacobsa. Ani tento citát nie je pravdivý.
Rovnakú informáciu v stredu popoludní zverejnili agentúry DPA, APA, a viaceré veľké weby vrátane nemeckého denníka Die Welt. Správu prevzala aj TASR.
Agentúry neskôr správu vzali späť a upozornili, že išlo o falošnú informáciu. Zo svojich webov ju postupne sťahovali aj médiá.
Po tom, čo Ryanair v Bratislave na tlačovke potvrdil, že žiadny podobný krok nechystá, článok vypli aj Sme a Denník N (informáciu prevzali z TASR), HNonline.sk správu upravili. Ekonomický portál neuviedol v pôvodnom texte zdroj informácie, pri článku nie je uvedený ani autor.
V aktualizovanej verzii použili HN nadpis „Ryanair mal voziť utečencov v Európe. Bol to podvod“. Web sa čitateľom ospravedlňuje za to, že pôvodne o údajne novinke spoločnosti písal.
„Do vydavateľstva dorazila tlačová správa, ktorá mala všetky formálne znaky tlačovej správy zo spoločnosti. Chyba nás mrzí, napravili sme ju hneď, ako to bolo možné,“ reagovala pre Mediálne.sk riaditeľka digitálnych médií Mafra Slovakia Andrea Szőcsová.
„Dobročinný“ projekt dopravcu mali podľa článkov v médiách zastrešovať kancelárie RyanFair, ktoré si plánovali otvoriť stanovište, odkiaľ budú prevážať utečencov, aj v Bratislave. Okrem toho mal Ryanair lietať aj z gréckeho Kosu, čiernohorskej Podgorice a Budapešti.
Informácie v tomto znení sú uvedené na webe RyanFair.org, kde sa nachádza aj spomínaný citát K. Jacobsa či zoznam miest, z ktorých chcela spoločnosť utečencov prevážať. Webu dominuje úvodný obrázok letušiek v uniformej Ryanairu, ktoré držia vizuál s textom „Vitajte na palube, utečenci“.
Je pravdepodobné, že aj z tohto falošného webu, ktorý sa podobá grafikou na oficiálne stránky dopravcu, čerpali niektoré portály informácie. Sme si všimlo, že doména bola registrovaná anonymne.
Ryanair má korporátnu stránku na doméne .com, jej súčasťou je aj sekcia mediálne centrum, kde svoje novinky oficiálne prezentuje. Projekt RyanFair v skutočnosti neexistuje.