Správu o činnosti TASR vzali poslanci na rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá na vedomie. „Nemám žiadne negatívne súvislosti k správe, obsahuje celý rad pozitívnych vecí, s ktorými nemám problém sa stotožniť,“ uviedol poslanec Smeru-SD Miroslav Číž, ktorý by prijal viac informácií z Bruselu.
V. Puchala poukázal, že TASR má spravodajcu v Bruseli a informuje o dianí. Súhlasí, že vždy je čo zlepšovať.
Peter Marček (nezaradený) sa pýtal, či TASR neplánuje obnoviť spoluprácu s agentúrou Sputnik. „Nie, neplánujeme. Nie je to potrebné,“ odpovedal V. Puchala.
Renáta Kaščáková z SaS kritizovala financovanie TASR. Generálny riaditeľ vysvetlil, že agentúra dostáva peniaze na špecifické úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Exminister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) odmieta spochybňovanie financovania TASR.
Hospodárila so ziskom
TASR dosiahla v prvom polroku 2018 plusové hospodárenie. Hodnotené obdobie ukončila so ziskom vo výške 182 630 eur. Súhrnné náklady dosiahli výšku 2 520 369 eur, celkové výnosy sumu 2 702 999 eur.
Agentúra za prvý polrok vydala 140 263 multimediálnych správ, z toho slovných bolo 75 770 správ, zvukov 7125, fotografií 53 528 a videospráv 3840.
Podľa generálneho riaditeľa V. Puchalu bolo spravodajstvo TASR objektívne, vyzdvihol zavedenie brief správ, ktoré „významne zrýchlili cestu informácie od zdroja až ku klientovi“, a tiež vytvorenie maďarského servisu.
„Servis začal vychádzať od februára a rýchlo si získal celý rad odberateľov doma i v zahraničí. Ide o významný akt smerom k národnostnej menšine. Vďaka tomu dostali obyvatelia Slovenska maďarskej národnosti možnosť byť informovaní z oficiálneho kredibilného verejnoprávneho zdroja v ich jazyku,“ vysvetlil.
Poukázal aj na novú rubriku slovenčina. „Dvakrát do týždňa sa venuje kultivovaniu spisovného jazyka. Cyklus prináša praktické rady, ako sa vyhnúť chybám pri používaní jazyka,“ priblížil. K téme TASR pribudol aj nový produkt - seriál o slovenských zaujímavostiach.
TASR tiež uzatvorila zmluvu so Združením miest a obcí Slovenska. „Všetky servisy TASR sú tak dostupné pre všetky mestá a obce na nekomerčné účely. Táto spolupráca sa intenzívne rozvíja aj prostredníctvom nového webu obce.tasr.sk,“ podotkol V. Puchala s tým, že TASR rozšírila aj spoluprácu s nemeckou DPA a ďalšími agentúrami. Podľa šéfa agentúry pracuje len s kvalitnými zdrojmi.
Šéfredaktor sa do Rady EANA nedostal
Ako ďalej uviedol V. Puchala, agentúra dohodla nové zmluvy s veľkými mediálnymi klientmi, ako je News and Media Holding (patrí pod neho aj Mediálne.sk, pozn.), TV Markíza, Mafra Slovakia, Petit Press a RTVS.
„Získala celý rad nových menších mediálnych klientov. Žiadne médium neukončilo spoluprácu s TASR. Kľúčový segment médií zaznamenal v prvom polroku 2018 nárast o sedem percent v porovnaní s prvým polrokom 2017,“ doplnil V. Puchala.
Zároveň informoval, že šéfredaktor TASR Marián Kolár sa uchádzal o členstvo v Rade Európskej aliancie tlačových agentúr EANA, kde získal 13 hlasov, protikandidát ich dostal 16.
Agentúra ďalej posilnila spravodajské posty v regiónoch a zahustila aj sieť fotografov. Na olympijské hry v Pjongčangu vycestovala historicky najväčšia výprava TASR.