Podľa Wall Street Journal ide o amerických občanov Josha China a Chaoa Denga a Austrálčana Philipa Wena. Na opustenie krajiny dostali päť dní.

Dôvodom je komentár politológa z univerzity Bard College v štáte New York Waltera Russella Meada zverejnený 3. februára. Jeho príspevok venujúci sa epidémii nového druhu koronavírusu mal totiž titulok „Čína je ozajstným chorým mužom Ázie“. Nadpis, ktorý si denník zvolil, nesie podľa Šuanga „rasistickú stigmu“. Článok očierňuje vládu v Pekingu, ako aj úsilie Číňanov v boji proti novému koronavírusu.

W. Mead vo svojom texte kritizoval počiatočnú reakciu čínskej vlády na šírenie koronavírusu, pričom predstaviteľov mesta Wu-chan — ohniska nákazy — označil za tajnostkárskych a vypočítavých. Snahy Číny čeliť vírusu nazval „neúčinnými“.

Slovné spojenie „chorý muž Ázie“ je narážkou na Čínu na konci 19. a začiatku 20. storočia, keď čelila vnútorným sporom, čo využívali zahraničné mocnosti a prinútili ju uzavrieť niekoľko nerovných dohôd. Toto obdobie sa niekedy nazýva aj „storočím poníženia“, vysvetlila agentúra AFP.

Odobratie akreditácie je závažné opatrenie, na základe ktorého stratí platnosť ich novinárske vízum, ako aj povolenie na pobyt v Číne. Hoci Čína v posledných rokoch odmietla vydávať či udeľovať akreditácie pre novinárov, po prvý raz za uplynulé desaťročia došlo k tomu, že spravodajcom ich preukazy odobrala, čím ich prakticky prinúti odcestovať z krajiny. Čínska vláda Wall Street Journal vyzvala, aby sa verejne a oficiálne ospravedlnil a vyvodil zodpovednosť, no denník na to nereagoval.


Kvôli článkom o koronavíruse Čína vyhostila troch zahraničných novinárov