Pavlo Šeremet bol známy ako vynikajúci kritický novinár v troch krajinách. V Bielorusku, kde sa aj narodil a vyrastal, v Rusku, kde dlhé roky pracoval v televízii ORT a v posledných piatich rokoch i na Ukrajine, kde žil a pracoval ako novinár v Ukrajinskej pravde a moderátor na viacerých televíznych a rozhlasových kanáloch. Mal ruské občianstvo.

Do Ruska sa odsťahoval po tom, ako mu jeho ostrá kritika režimu prezidenta Alexandra Lukašenka „vyniesla“ dva roky väzenia podmienečne. V bieloruskom väzení si odsedel tri mesiace.

Pochovával Nemcova

V polovici 90. rokoch sa P. Šeremet stal publicistickou hviezdou ruskej televízie. Bol moderátorom hlavnej spravodajskej relácie v Rusku „Vremja“ a autorom viacerých dokumentárnych filmov a mediálnych projektov s veľkým ohlasom.

Ako píšu jeho kolegovia z Ukrajinskej pravdy, bol veľkým priateľom zavraždeného Borisa Nemcova a bol to práve on, kto organizoval poslednú rozlúčku s týmto ruským opozičným politikom.

Mal proeurópske názory a na Ukrajine ho považovali za prominentného prívrženca prezidenta Petra Porošenka. To však neznamená, že P. Šeremet nekritizoval neduhy spoločnosti a ukrajinskej politiky. „Mal rád a veril v Ukrajinu, preto kritizoval ukrajinskú spoločnosť. Podporoval mladých reformátorov a s mnohými sa priatelil,“ píšu v rozlúčkovom článku jeho kolegovia z Ukrajinskej pravdy.

Hľadá sa motív

Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko v stredu na stretnutí s prezidentom P. Porošenkom povedal, že vyšetrovatelia pracujú s dvoma hlavnými verziami vraždy P. Šeremeta.

Prvou je profesionálna činnosť novinára a druhou destabilizácia situácie v centre Kyjeva. Prezident oznámil, že požiadal o spoluprácu pri vyšetrovaní americkú FBI a expertov z európskych štátov. „Prosím, aby sa nevylúčila žiadna z verzií (vraždy)“, uviedol P. Porošenko.

„Hrozná tragédia v Kyjeve. Šok – iných slov na to niet. Poznal som Pavla osobne. Moja sústrasť príbuzným a blízkym. Nariadil som vyšetrovacím orgánom rýchlo vyšetriť tento zločin. Vinníci musia byť potrestaní,“ napísal na svojom profile na Facebooku P. Porošenko.

Prezident zároveň nariadil poskytnúť ochranu vedúcej pracovníčke a majiteľke denníka Ukrajinská pravda Olene Prytulovej. Vyšetrovatelia totiž nevylučujú ani verziu, že cieľom atentátu, pri ktorom v jej aute zahynul P. Šeremet, mala byť ona.

Šok a rozhorčenie

Násilná smrť významného novinára vyvolala široký ohlas a rozhorčenie na Ukrajine i v zahraničí. V médiách a na sociálnych sieťach ho vyjadrujú politici, žurnalisti i medzinárodné organizácie. Mnohí ostro odsúdili hanebný čin a žiadajú jeho rýchle vyšetrenie a potrestanie vrahov.

Vlna verejnej mienky, ktorá sa na Ukrajine a v Rusku zdvihla, pripomína tú spred septembra 2000, keď bol brutálne zavraždený investigatívny ukrajinský novinár gruzínskeho pôvodu Heorhij Gongadze.