Od októbra, kedy bankár Matthieu Pigasse nečakane predal D. Křetínskému svoj podiel 49 percent v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), ktorý vlastní jeho podiel v Le Monde, vyjadrujú pozorovatelia obavy z českého miliardára a jeho rastúcej pozície vo francúzskych médiách.

Obavy však nie sú spôsobené vyložene osobnosťou D. Křetínskeho, ale týkajú sa skôr toho, že nejaký akcionár by sa mohol pokúsiť využiť priamu alebo nepriamu kontrolu nad denníkom Le Monde, uviedol prezident združeniu vydavateľov novín Paul Benkimoun. Tieto obavy vyústili do snahy zabrániť D. Křetínskému vo zvýšení podielu.

Noviny nie sú pre investora „strojom na peniaze“, ale majú prestíž a sú známe vo Francúzsku aj v zahraničí. „To je silná vizitka a my potrebujeme vedieť, že akýkoľvek investor dodrží naše hodnoty a etiku,“ dodal P. Benkimoun.

Le Monde bol založený v roku 1944 po oslobodení Paríža na žiadosť generála Charlesa de Gaulla a stal sa najväčším francúzskym denníkom. Keď v roku 2010 M. Pigasse, telekomunikačný miliardár Xavier Niel a podnikateľ Pierre Bergé, ktorý je už po smrti, kúpili Le Monde, bol na pokraji bankrotu.

Trio bolo vybrané za investora potom, čo zaň hlasovalo 90 percent akcionárov a zvíťazilo nad konzorciom podporovaným Nicolasom Sarkozym. Noví majiteľa poskytli denníku nové peniaze a zriadili nezávislé združenie, takzvané Pôle d'Indépendance, ktoré zastupuje novinárov, zamestnancov a čitateľov a vlastní štvrtinu vydavateľskej skupiny.

Predaj necelej polovice podielu M. Pigassa však spôsobil napäté vzťahy medzi ním a X. Nielom. Podľa informovaných zdrojov sa X. Niel domnieva, že je to proti duchu investície, ktorej cieľom je skôr podporovať slobodu tlače než zarábať peniaze.

Ani vydavateľ denníka Louis Dreyfus, ani X. Niel sa ešte s D. Křetínským nestretli. Dohromady s centrom nezávislosti sa však snažia vytvoriť podobu dohody, ktorá by im dala právo schváliť akéhokoľvek kontrolného akcionára alebo možnosť veta a navrhnutie alternatívy.

M. Pigasse podľa zdroja Financial Times neplánuje predať zvyšných 51 percent zo svojho vlastníctva, no D. Křetínský má opciu na jeho kúpu. „Křetínský si nikdy nezavrel dvere pre kúpu 100 percent Pigassovho podielu,“ uviedol predseda Křetíského holdingovej firmy CMI France Olivennes. „A je logické, že bude chcieť byť zastúpený v dozornej rade Le Monde,“ tvrdí.

D. Křetínský vlani kúpil tiež niekoľko francúzskych titulov od mediálnej skupiny Lagardère ako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche.

F. Olivennes dodal, že D. Křetínský sa rozhodol venovať časť svojho bohatstva posilnenie profesionálneho tlače v Európe. „Je frankofil a verí, že Francúzsko zohráva dôležitú úlohu v boji proti populizmu. Vyhlásil, že bude absolútne rešpektovať chartu nezávislosti Le Monde,“ povedal.

Rokovania o budúcnosti Le Monde prichádzajú v čase, keď sa noviny dostali do zisku. Počet digitálnych predplatiteľov sa do roku 2010 viac ako päťnásobne zvýšil na 180-tisíc. Od rekapitalizácie bol denník v strate, v roku 2017 sa však vrátil k zisku.