Českého ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu zarazilo, že noviny Blesk zverejnili sériu článkov, v ktorých kritizujú akvizíciu prevádzkovateľa plynovodov Net4Gas, o ktorý mala záujem aj firma Energetický a průmyslový holding známeho českého miliardára Daniela Křetínského a Patrika Tkáča. Informujú o tom The Financial Times.

Minister varoval, že útoky na jeho osobu by mali vyvolať otázky o tom, ako podnikateľ využíva svoje mediálne aktíva v iných krajinách. „Ak budú (Křetínský a Tkáč) konať rovnako aj v krajinách, kde podnikajú a vlastnia niektoré z médií, (...) bude to pre mňa zaujímavá otázka,“ povedal Síkela.

EPH „striktne a jednoznačne“ odmietla ministrove obvinenia. „Plne rešpektujeme nezávislú redakčnú politiku; témy si neurčujeme, no nechceme ich ani potláčať. Záujem médií o podozrivý nákup plynovodov určite nie je založený na vlastníctve, ale na prirodzenej zvedavosti, ktorú táto rozsiahla štátna zmluva vyvoláva,“ vysvetlila Martina Říhová, výkonná riaditeľka Czech News Center – vydavateľa novín Blesk.

Opoziční politici a iné médiá vrátane webu newstream.cz a týždenníka Echo24 dohodu o kúpe takisto skritizovali.

Sporný nákup

Česká vláda odkúpila Net4Gas prostredníctvom štátnej energetickej spoločnosti ČEPS za približne päť miliárd českých korún (204 miliónov eur) plus dlh. Net4Gasv roku 2022 vykázal zisky v hodnote zhruba 314 miliónov eur pred zdanením a pri príjmoch na úrovni 5,3 miliardy eur. Firma navyše disponuje dlhom vo výške 1,3 miliardy eur.

Dohodnutá kúpna cena päť miliárd českých korún sa skladá z dvoch častí. Prvá časť vo výške troch miliárd korún bude uhradená po dokončení transakcie. Druhú časť zaplatí ČEPS v prípade splnenia ekonomických výkonnostných parametrov NET4GAS.

Po uzatvorení dohody zverejnil Blesk niekoľko článkov, v ktorých Síkelu za predražený nákup zadlženej energetickej firmy za peniaze daňových poplatníkov kritizoval. O Net4Gas malo záujem viacero firiem i Křetínský, pričom za tento energetický podnik ponúkali oveľa menšie sumy.

Síkela kúpu obhajoval tým, že ide o ďalší krok k zvýšeniu energetickej nezávislosti Českej republiky. Krajina je totiž známa jedným z najliberalizovanejších energetických trhov v EÚ, čo začalo vládu znepokojovať najmä po tom, čo Rusko v roku 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Net4Gas v Česku prevádzkuje systém plynovodov a kompresných staníc s celkovou dĺžkou takmer 4 000 kilometrov na prepravu plynu z a do Nemecka a Slovenska a do Česka.

Pred vojnou mal podnik uzavretú zmluvu s Gazpromom, ktorý pred inváziou zodpovedal až za zhruba tri štvrtiny jeho príjmov. V januári ale ruský gigant prestal firme platiť. Síkela uviedol, že sieť plynovodov je zraniteľná voči podobným krokom najmä z dôvodu súkromného vlastníctva. „Chcem konať v najlepšom záujme českého ľudu. Najlepší záujem krajiny nesmie byť rovnaký ako najlepší záujem miliardárov,“ povedal minister.

Křetínského aktivity

Křetínský zbohatol na podnikaní v energetickom priemysle, pričom v roku 2022 zaznamenala jeho firma v dôsledku plynovej krízy v Európe rekordne vysoké zisky. Český magnát môže aj vďaka tomu rozširovať svoju podnikateľskú základňu o mediálne firmy a maloobchody.

Miliardár v septembri predal podiel v novinách Le Monde, no stále vlastní niekoľko rádiových staníc a časopisov vrátane magazínu Elle. Nedávno dokonca prejavil záujem o kúpu britského denníka Daily Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 Budno - Na snímke nový plynovod Baltic Pipe, ktorý slávnostne otvorili v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko do Poľska a susedných krajín. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe I
Neprehliadnite

Česká štátna spoločnosť ČEPS kupuje prevádzkovateľa plynovodov Net4Gas