Zákon sa týka zahraničných štátov, medzinárodných organizácií, zahraničných právnických osôb a ruských právnických osôb so zahraničnou účasťou, občanov iných krajín i ruských občanov s dvojitým občianstvom. Vzťahuje sa na tlačené periodické médiá a internetové vydania, rozhlas, televíziu, televízne, rozhlasové a video programy. Navyše, zahraničné subjekty v Rusku už nebudú môcť zakladať nové média.

Doteraz bola zahraničná účasť v médiách regulovaná hranicou 50 percent a týkala sa len rozhlasového a televízneho vysielania. Podľa troch predkladateľov zákona – poslancov za liberálnodemokratickú stranu Vladimira Žirinovského, Spravodlivé Rusko a komunistickú stranu – doterajšie obmedzenie umožňuje zahraničným osobám kontrolovať zakladateľov médií a vplývať na prijímanie strategických rozhodnutí.

„V jednotlivých prípadoch takýto vplyv môže byť hrozbou národnej bezpečnosti štátu a poškodiť práva a slobody ruských občanov,” tvrdia v dôvodovej správe k zákonu.

Denník Vedomosti, odvolávajúci sa na svoje zdroje v parlamente, píše, že zákon je výsledkom iniciatívy administratívy ruského prezidenta. Predkladatelia zákona sa v dôvodovej správe odvolávajú na podobné obmedzenia vo viacerých krajinách.

Vedomosti po preverení tohto tvrdenia dospeli k záveru, že navrhovaný zákon v Rusku je svojou tvrdosťou porovnateľný azda len s tými, ktoré platia v Číne, kde, podobne ako na Filipínach, cudzincom zakazujú akékoľvek investície do médií. „Južná Kórea obmedzuje investície do médií, ale aj tam sú pravidlá liberálnejšie ako tie, ktoré predložili ruskí poslanci.”

Vedomosti – spolu s biznis magazínom Forbes jedno z mála nezávislých mienkotvorných printových médií v Rusku – s trpkou iróniou komentujú logiku iniciátorov a predkladateľov zákona: „Vedie sa proti nám informačná vojna! Viac už žiadny rôzny výklad, žiadna importovaná ideológia. Každé spoločensko-politické médium so zahraničným kapitálom je teraz ako rota diverzantov v tyle, zábavný kanál je stíhačka a lifestylový časopis v skutočnosti tanková divízia.”

Že zákon prejde v Štátnej dume druhým a tretím čítaním je takmer isté, pretože má podporu Kremľa a vládnej strany Jednotné Rusko.

Koho sa zákon najviac dotkne

V Rusku má z médií so zahraničnými vlastníkmi najväčší vplyv CTC Media, ktorá prevádzkuje viacero televíznych kanálov. Akcie holdingu sú rozdelené medzi švédsku MTG Group, cyperský Telcrest ruského biznismana Jurija Kovaľčuka, a časť sa obchoduje na NASDAQ. Denník Vedomosti vlastnia fínska Sanoma Independent Media, Dow Jones a FT Group. Biznis časopis Forbes vydáva nemecký Axel Springer. Zahraničných vlastníkov majú aj vydavateľské domy Conde Nast, Hearst Shkulev Media a Burda.

(PRAMEŇ: forbes.ru)