V aktuálnom vydaní župných novín pre mesiace jún – júl je na strane 2 článok s nadpisom Oslobodzujeme kraj z dlhového otroctva!. V ňom sa uvádza, že županovi Kotlebovi sa za rok vo funkcii podarilo znížiť dlh kraja voči bankám o 6,48 milióna eur, čo je podľa autora najvyššia suma v histórii kraja.

Text je ilustrovaný prečiarknutou kreslenou postavičkou s úškrnom a kopou bankoviek v dlani. Ako upozornil G. Šípoš, rovnaké zobrazenie obsahuje známa antisemitská karikatúra.

V pôvodnej karikatúre sa pri postavičke nachádza text With Jews You Lose, teda v preklade „So Židmi prehrávaš“. V župných novinách text z karikatúry vypustili.

„Jasne to pripomína propagandu, keď nacisti huckali proti Židom. Zarazilo ma to, lebo tu tisícky ľudí zomierali v boji proti nacistom. Niekto to začne používať v oficiálnom periodiku verejnej inštitúcie v kraji, ktoré bolo centrom povstania,“ poznamenal pre web Čas.sk G. Šípoš.

Banskobystrická župa v reakcii uviedla, že išlo len o ilustračnú fotografiu, pri ktorej grafik použil obrázok bez textu, keďže predpoklad, že ide o karikatúru úžerníka, ako bývala zobrazovaná v minulosti. „Netušil, že by malo ísť o Žida, pretože nevie, podľa akých znakov sa Žid dá rozoznať,“ cituje Čas.sk stanovisko hovorcu kraja.

Kotleba má v župných novinách obrázok z antisemitskej karikatúry

Pôvodná antisemitská karikatúra Zdroj: lurkmore.so

Schránkové noviny Bystrický kraj začala banskobystrická župa vydávať po tom, čo poslanci vlani neschválili rozpočtovú položku na vydávanie predošlého periodika Náš kraj. Nové noviny platí župa podľa vyjadrenia hovorcu z financií určených na vydávanie propagačných a informačných materiálov.

V Našom kraji sa predtým objavili články, ktoré sa pozitívne zmieňovali o Tisovom režime respektíve vyzdvihovali obdobie vojnového slovenského štátu (text s nadpisom Prvá Slovenská republika bola úspešná), a dátum 14. marec – vznik štátu – označovali noviny ako „výročie splneného sna“. Textami sa začala v tom čase zaoberať aj polícia.

M. Kotleba si v Našom kraji zároveň robil promo pred voľbami do europarlamentu, noviny publikovali rozhovor s ním, kde agitoval proti únii, tvrdiac, že zástupcovia jeho strany ĽS – Naše Slovensko nesklamú dôveru voličov ani v európskom parlamente.