Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka prerušil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) do 1. júna, keď príde vypovedať znalec. Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para po utorkovom pojednávaní dodal, že stále s klientom trvá na procesných problémoch s Threemou. Nemyslí si, že by sa jeho klient ku komunikácii priznával. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan nerieši obžalovaného teórie o ruskej stope.

„Klient sa musí vyjadrovať k dôkazu, ktorý súd pripustí,“ uviedol M. Para na margo toho, že M. Kočner komentoval a vysvetľoval správy, ktoré si mal posielať s Alenou Zsuzsovou.

Samotný obžalovaný existenciu správ nepopieral, avšak trvá na tom, že niektoré správy boli dopisované a menené. Obhajca M. Para vyčíta Threeme okrem údajných procesných chýb aj absenciu protistrany, čiže druhých telefónov v komunikácii. „Keď chcel Tóth tak pomôcť, prečo nepredložil telefón, kde táto Threema je?“ pýtal sa obhajca.

Splnomocnenci poškodených aj prokuratúra dlhodobo odmietajú Parove výčitky k procesnosti Threemy. V súvislosti s týmito námietkami vypovedali pred senátom ŠTS aj znalci z Europolu, ktorí komunikáciu z telefónu M. Kočnera extrahovali. Ich výpoveď však bola neverejná.

Celé utorkové pojednávanie bolo venované komunikácii cez aplikáciu Threema. Prokurátor Vladimír Turan a splnomocnenci poškodených Daniel Lipšic a Roman Kvasnica vyberali ukážky z komunikácie prevažne s A. Zsuzsovou. Šifry o zuboch, snehu a iné považujú za odkazy na vraždu. Obžalovaní ich vysvetľujú ako debaty o zbieraní podpisov pre politickú stranu M. Kočnera alebo ako diskusie o modelingovej kariére dcéry A. Zsuzsovej.

Počas jedného z vyjadrení uviedol M. Kočner ako jeden z možných motívov na vraždu aj tzv. „ruskú vec“. „Podľa môjho názoru veľká ruská vec spája Petra Tótha a Jána Kuciaka,“ myslí si obžalovaný.

Prokurátor V. Turan si vysvetľuje jeho komentáre ako odkazy na jeden z článkov Jána Kuciaka, kde písal o ruskej mafii. „My sa držíme inej filozofie, a nie filozofie ruskej stopy a ruskej mafie,“ vysvetlil V. Turan.

Interiéry a modelingová kariéra...

„Riešiš aj tie interiéry na USB?,“ pýtal sa M. Kočber deväť dní pred vraždou novinára A. Zsuzsovej. „Jasné, to už dávno! Ten ti tiež vrátim a ten projekt by mal byť hotový už tento týždeň,“ odpísala obžalovaná.

Fotky zo sledovania novinárov odovzdal svedok Peter Tóth M. Kočnerovi na USB kľúči. Fotky J. Kuciaka zo sledovania sú tie isté, ktoré videl už odsúdený Zoltán Andruskó. Podľa jeho slov mu ich ukázala A. Zsuzsová. Rovnaké fotky videl aj Miroslav Marček, ktorý sa k vražde priznal a je za ňu neprávoplatne odsúdený.

Obžalovaní vysvetľovali správy o USB kľúči ako fotky priestorov, ktoré chcel M. Kočner ponúkať na maďarskom trhu. A. Zsuzsová mu mala zabezpečiť tlmočenie.

V správach päť dní pred vraždou J. Kuciaka sa zase M. Kočner sťažuje, že si musí urobiť všetko sám. A. Zsuzsová sa ho pýta, ako to má urýchliť ešte viac. Správy obžalovaní vysvetľovali ako diskusiu o modelingovej kariére dcéry obžalovanej, ktorej M. Kočner pomáhal.

„Domnievam sa, že táto komunikácia potvrdzuje výpoveď Miroslava M. aj čo sa týka naliehavosti Andruskóa na vykonávateľov,“ interpretoval zase správy splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema
Zdroj: RTVS
Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica pripomenul, že v tom čase vyšiel ďalší článok Jána Kuciaka o prevodoch M. Kočnera v bytovom komplexe Five Star Residence.

V ďalších správach tri dni pred vraždou píše M. Kočner A. Zsuzsovej o tom, že minul zbytočne 50-tisíc eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžalobnej verzie dostali vykonávatelia skutku 50-tisíc eur. M. Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu.

Šiframi sú i zuby, riešil sa aj emotikon

V komunikácii cez aplikáciu Threema majú podľa splnomocnencov poškodených D. Lipšica a R. Kvasnicu na vraždu novinára Jána Kuciaka odkazovať viaceré šifry. Jednou z témou rozhovorov obžalovaných bol sneh. V správach spred vraždy na naň neustále nadávajú a „nevedia sa dočkať“ jari.

Podľa splnomocnencov má roztopenie snehu znamenať dokonanie vraždy. Dopytovanie M. Kočnera má zase súvisieť aj s výpoveďou už odsúdeného Zoltána Andruskóa, ktorý tvrdil, že sám nepoznal presný termín, keď má byť vražda vykonaná.

M. Kočner vysvetľuje správy o snehu s tým, že sa A. Zsuzsová bála šoférovať auto. To jej bránilo, aby sa stretávali, ako aj v zbere podpisov na založenie Kočnerovej politickej strany. Preto mali aj nedočkavo čakať na roztopenie snehu.

Správy o vypadávaní zubov majú podľa splnomocnencov rovnako hovoriť o vražde novinára. To obžalovaní rovnako odmietajú.

Na súde upozornili splnomocnenci aj na správu o Hádesovi, gréckom bohovi mŕtvych a podsvetia. Deň pred vraždou novinára a jeho snúbenice písal M. Kočner o Hádesovom moratóriu. Na správu A. Zsuzsová odpísala s tým, že je len utorok ráno, nech nepanikári. Druhý deň nato (21. 2. 2018) bol Ján Kuciak vo večerných hodinách zavraždený.

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema
Zdroj: RTVS
Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema

Obžalovaný M. Kočner argumentoval, že sa obával o svoj život, pretože mal informácie, že má byť naňho objednávka vraždy v súvislosti s kauzou zmeniek TV Markíza. Zavraždený mal byť aj exriaditeľ a jeho spoluobžalovaný v zmenkovej kauze Pavol Rusko. D. Lipšic nerozumie, prečo sa museli vyjadrovať v inotajoch.

Splnomocnenci upozorňovali aj na emotikony zo správ. Približne dve hodiny pred vraždou novinára poslal M. Kočner A. Zsuzsovej správu s emotikonom označujúcim číslo 50, nasledovala šípka smerom k lebke s prekríženými kosťami. To sa podľa M. Kočnera týka registrácie strany Cieľ a 50-tisíc eur boli peniaze, ktoré boli „vyhodené von oknom“, vzhľadom na to, že registráciu rezort vnútra odmietol.

„Povedala som, že cena sa upraví,“ odpísala A. Zsuzsová na emotikony. Suma 50-tisíc eur bola podľa Zoltána Andruskóa suma, ktorú za vraždu zinkasoval okrem toho, že mu bol odpustený dlh 20-tisíc eur.

Čítali sa aj správy s Tóthom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Turan čítal na súde aj správy z Threemy medzi M. Kočnerom a svedkom Petrom Tóthom. V jednej z nich poslal M. Kočner aj adresu J. Kuciaka vo Veľkej Mači. Obžalovaný tieto správy spochybňuje a tvrdí, že boli do Threemy dodatočne vložené.

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema
Zdroj: RTVS
Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej počas ktorého sa čítali správy z aplikácie Threema

„Prosím Ťa, ešte mi daj vytiahnuť tieto dve osoby. K nim by nemal byť problém zohnať aj fotokópiu pasu,“ písal M. Kočner osobe označenou ako „n“. O dve minúty neskôr poslal P. Tóthovi adresu Jána Kuciaka vo Veľkej Mači.

„Za dve minúty sa nič vytiahnuť nedá,“ reagoval M. Kočner s tým, že správa bola do Threemy neskôr vložená. Odmieta, že by s osobou „n“ komunikoval a čokoľvek si od nej pýtal.

V. Turan čítal aj komunikáciu v súvislosti so sledovaním novinárov a sledovacím komandom, ktorý najal P. Tóth. Jeho činnosť mal chcieť M. Kočner pozastaviť tesne pred vraždou, čo by bolo podľa obžalovaného hlúpe. „Pokiaľ by som ja objednával činnosť tímu, vediac, že sa blíži termín vraždy, tak asi by som činnosť nejakého tímu neukončil v ten deň, ale dva mesiace pred tým,“ tvrdil.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.