Kauza odpočúvania z roku 2011 stála kreslo ministra obrany Ľubomíra Galka, jeho právomoci vtedy prevzala predsedníčka vlády Iveta Radičová.

Medzi odpočúvanými bol aj vtedajší riaditeľ televízie Ta3 Michal Gučík, novinárky denníka Pravda Vanda Vavrová, Patrícia Poprocká, ako aj ďalšie osoby.

„Dnešné verejné zasadnutie bolo odročené na neurčito z toho dôvodu, že neboli doručené všetky písomnosti. Predsedníčka senátu uviedla relevantné dôvody, ktoré ju k tomu viedli a ja ich akceptujem,“ povedal prokurátor Jozef Čentéš, ktorý v tejto veci podával vo februári tohto roku obžalobu na súd.

Na verejné zasadnutie bolo predvolaných trinásť poškodených, v dvoch prípadoch nemal súd potvrdené doručenie predvolaní.

Väčšina z obvinených na verejné zasadnutie prišla, bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva Pavol Brychta dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Medzi poškodenými je aj Róbert Tibenský, ktorý po prepuknutí škandálu s odpočúvaním nahradil vo funkcii šéfa Vojenského obranného spravodajstva P. Brychtu. Netajil prekvapenie z toho, že súd v utorok nekonal.

„Každý z poškodených a asi aj verejnosť vníma túto kauzu ťažko, mal by sa ten prípad čo najskôr uzavrieť,“ povedal. K samotným žalovaným skutkom sa však nechcel vyjadrovať s tým, že je to zatiaľ predčasné.

Polícia sa prípadu odpočúvania novinárov venovala skoro štyri roky. Prokurátor vlani definitívne zastavil trestné stíhanie bývalého šéfa vojenských tajných P. Brychtu. Obvinený bol zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv. Poškodení novinári sa na postup prokurátora sťažovali, no nepochodili. Samotný P. Brychta poprel spáchanie všetkých skutkov.

V máji 2015 vyšetrovateľ navrhol obžalovať piatich vojenských spravodajcov v kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda a ďalších osôb Vojenským obranným spravodajstvom. Spravodajcovia čelili návrhu na obžalobu z 18 skutkov, informoval web Aktuálne.sk.