Seriózne slovenské denníky k téme pristúpili rôzne. Kým Sme sa daňovým prázdninám pre Duslo Šaľa v júli venoval v 12 príspevkoch, v Pravde sa objavili štyri články a v Hospodárskych novinách len jeden v rubrike V skratke. Ekonomický titul patrí rovnako ako Duslo Šaľa podnikateľovi Andrejovi Babišovi.
Tému štedrej daňovej úľavy vo výške takmer 59 miliónov eur pritom neotvorili slovenské médiá, ale český server E15.cz, ktorému predstavitelia Dusla ešte 9. júla potvrdili, že požiadali o investičný stimul. Ako neskôr vysvitlo, ten ministerstvo hospodárstvo odobrilo ešte pod vedením ministra Tomáša Malatinského v júni. O tom, či sa podpora zrealizuje, musí rozhodnúť Európska komisia, ktorá posúdi, či ide o dovolenú podporu.
Sme
Z analýzy obsahu slovenských denníkov v čase od 1. do 31. júla vyplýva, že Sme z relevantných spravodajských médií venovalo téme najviac priestoru - na svojom webe Sme.sk zverejnil 13 príspevkov. V tlačenom Sme ich bolo o jeden menej.
Sme s témou veľkorysej podory pre Duslo, ktorá má zamedziť tomu, aby fabrika odišla s výrobňou čpavku za hranice a zachovať pracovné miesta (ako informoval TREND.sk, tieto garancie nie sú pritom jasne pomenované), vyšla na titulnej strane 10. júla. Téme sa denník venoval aj nasledujúci deň, 12. júla zverejnil komentár Konštantína Čikovského.
Sme sa Duslom zaoberalo aj 17., 21. a 26. júla, keď témou znova otváralo noviny: na titulnej strane headlinom Stimul Babišovi už schválili. Dosiaľ posledný text k téme v denníku vydavateľstva Petit Press vyšiel v stredu 30. júla – opäť išlo o komentár K. Čikovského s nadpisom Ani Kažimír nič nevie.
Pravda
Pravda na tému otvorenú webom E15 reagovala menej rýchlo a podporou pre Duslo Šaľa sa zaoberala prvý raz v tlačenom denníku 11. júla. Tému uviedla na titulke v rámci menších avíz v ľavom stĺpci s nadpisom Štát asi pomôže Duslu. Redakčný článok Michala Holeša vyšiel o deň skôr na webe Pravda.sk.
Pravda okrem rýdzeho spravodajstva ešte vo vydaní z 11. júla zaradila aj rozhovor so šéfom chemického zväzu Roman Karlubíkom, ktorý uviedol, že štátna pomoc pre Duslo je nevyhnutná.
Doteraz posledná zmienka v Pravde vyšla 12. júla, išlo vtedy o okrajové načrtnutie témy v rozhovore s ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom, ktorého sa redaktor M. Holeš v jednej z otázok pýtal, či pomoc Babišovmu podniku nie je konflikt záujmov, keďže P. Pavlis s ním v minulosti spolupracoval a dobre sa poznajú. P. Pavlis to odmietol.
„Zaráža ma však, že Slováci nie sú hrdí na takého topmanažéra, ktorý je na vysokých priečkach svetového rebríčka. Nie je to žiadny trestanec ani mafián. Veď úspešne podniká a platí vysoké dane v Česku i na Slovensku,“ znela záverečná časť ministrovej odpovede.
Na Pravda.sk sa v júli objavili o téme daňových prázdnin Dusla Šaľa tri relevantné príspevky.
Hospodárske noviny
Špecifická je situácia pre ekonomický denník Hospodárske noviny. Jeho vydavateľa, spoločnosť Ecopress, kúpil Babišov Agrofert vlani v apríli. Hospodárske noviny o téme publikovali v tlačenej verzii jediný text, ktorý vyšiel iba v rubrike V skratke 10. júla na strane 4. Redakcia v ňom korektne upozornila na vlastnícku spojitosť v prípade Ecopressu a Dusla Šaľa.
Na webe o aktualite informovali Hospodárske noviny ešte 9. júla podvečer, teda len pár hodín po zverejnení informácií na webe E15. Text bol podpísany iba skratkou (red), čo spravidla označuje ako autora „redakciu“. V spomínanom texte zmienka o tom, že Babišovi patrí chemička aj vydavateľ denníka, chýbala.
Na HNonline.sk ešte v júli vyšli dva články, ktoré sa týkali témy, oba boli prevzaté z agentúry TASR. V prvom príspevku zo 17. júla agentúra informovala o iniciatíve predsedu výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Viliama Novotného, ktorý listom žiadal ministra hospodárstva o vysvetlenie situácie.
O šesť dní neskôr web zverejnil aj ďalší text, v ktorom sa k téme daňových prázdnin pre TASR vyjadroval poslanec Richard Sulík. Článok vyšiel s nadpisom Sulík: Daňová úľava pre Duslo je pľuvancom do tváre všetkým daňovníkom.
Téma nezaujala prakticky vôbec najčítanejšie slovenské noviny. Plus Jeden Deň vydal 11. júla krátky text s nadpisom Úľavy pre Duslo. Najčítanejší Nový Čas sa téme v júli nevenoval vôbec, a to v novinách ani na webe Čas.sk.
79 júlových zmienok o úľave pre Duslo
K téme „daňové prázdniny pre spoločnosť Duslo Šaľa“ sa podľa monitoringu spoločnosti NEWTON Media v relevantných spravodajských médiách objavilo v júli dovedna 79 príspevkov. Z denníkov sa téme venovalo aj Új Szó (7 príspevkov), téma podľa očakávania nemala priestor v odlišne tematicky zameranom Športe.
TV Markíza v Televíznych novinách o 19:00 priniesla dva príspevky, TV Joj vo Veľkých novinách jeden, rovnako ako Ta3 v Hlavných správach. Verejnoprávna Jednotka mala o Dusle suverénne najviac príspevkov – osem.
Z týždenníkov sa šesť zmienok v júli vyskytlo v Trende (väčšina v letnom dvojčísle, v ktorom bol témou Andrej Babiš a jeho podnikanie), jeden v Plus 7 dní a jeden v titule The Slovak Spectator, ktorý vydáva Petit Press v angličtine.
Rádio Slovensko v Rádiožurnále o Dusle hovorilo sedemkrát, Rádio Regina raz, Rádio Lumen odvysielalo štyri príspevky.
A. Babiš vo svojich novinách
Pre Hospodárske noviny nie je ich majiteľ Andrej Babiš a jeho podnikateľské aktivity rozhodne tabu. V denníku sa v tomto roku jeho meno objavilo celkovo 31-krát.
V článkoch printového titulu redakcia zakaždým uvádza disclaimer, že Ecopress patrí Agrofertu A. Babiša.
Hospodárske noviny v máji priniesli aj veľký rozhovor s podnikateľom a súčasným českým ministrom financií. Headline znel V politike som omylom, nie som vhodný typ. Desať dní predtým denník publikoval Babišov profil v rámci rubriky Príbeh veľkopodnikateľa. V apríli o svojom vlastníkovi noviny písali v článku, ktorý mapoval politikov, ktorí vzišli z biznisu.
V januári Hospodárske noviny publikovali texty Babiš skončil na čele Agrofertu, Babiš si môže ľahko pohnevať partnerov a O Babišovi hovoria ďalšie spisy. Koncom júna vyšiel článok Babiš je vedený ako agent ŠtB neprávom.
Na webe HNonline.sk je od januára tohto roka 72 zmienok o A. Babišovi. Niektoré články sú totožné s materiálmi z novín, v júni však portál vydal napríklad aj text Babiš kraľuje rebríčku popularity.
Prečo sa noviny podrobnejšie nevenovali aj téme daňových prázdnin pre Babišovo Duslo, šéfredaktor Hospodárskych novín v reakcii pre Mediálne.sk priamo nekomentoval.
„Nechajte, prosím, na redakcii HN a na mňa, aby sme vyhodnocovali a rozhodovali, koľko článkov a s akou intenzitou budeme v našich novinách publikovať. Keďže túto premisu rešpektuje náš vydavateľ, bol by som rád, aby to rešpektoval – pri všetkej stavovskej úcte – aj portál Mediálne.sk,“ napísal.
A. Babiš v minulosti viackrát deklaroval, že nebude zasahovať do obsahu médií, ktoré kúpil. Kritiku si však v Česku vyslúžil len krátko po tom, čo ovládol vydavateľstvo Mafra. Dva dni po akvizícii Lidové napísané patriace Mafre napísali, že A. Babiš volal ich politickému redaktorovi a domáhal sa odpovede, prečo v denníku chýba zmienka o tlačovej konferencii jeho politického projektu.
V text boli použité údaje vypracované z podkladov monitorovacej spoločnosti NEWTON Media.