Kali špeciál dodnes nie je distribuovaný, povedal J. Rajtár s tým, že ministerstvo kultúry a Slovenská pošta berú občanom právo na informácie. „To je odpoveď na otázku, akým temným záujmom ministerstvo a pošta vychádzajú v ústrety. Slovensku je jasné, že noviny nebudú distribuované a myslím si, že je to na príkaz z najvyšších miest,“ vyjadril svoju obavu poslanec.

I napriek tomu však podľa neho záujem o „zakázané noviny“ rastie. „Ministerstvo a pošta vytvorili pakt proti opozičným stranám,“ dodal. Zároveň ubezpečil, že noviny o správaní sa predstaviteľov štátu sa k ľuďom dostanú. „Aj keby sme ich mali distribuovať poštovými holubmi.“

Poslanec NR SR z OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič si myslí, že noviny nechcú rozposlať aj preto, že obsahujú informácie o protestoch. „Pošta a ministerstvo zorganizovali pakt a zavádzajú verejnosť,“ povedal.

Poslanci sa nazdávajú, že vydávanie novín vychádza z ústavy a sloboda prejavu by mala byť zaručená. Navyše pošta nemá pred distribúciou právo noviny zastaviť vo svojich priestoroch. „Pošta nemá právo pýtať si posúdenie od ministerstva predtým, ako bude tlačovinu distribuovať,“ dodal J. Viskupič.

Prípadné nedostatky v povinných údajoch periodickej tlače má riešiť ministerstvo, a nie pošta, ktorá sa proaktívne rezortu spýtala, či v tlačovine nenašiel chýbajúce údaje.

Ministerstvo v stredu poštu informovalo, že v týždenníku nie je zreteľne a nezameniteľne uvedený údaj o vydavateľovi periodickej tlače, dátum vydania a ročník vydávania periodickej tlače, ako ani medzinárodné štandardné číslo seriálu (ISSN). Distribúciou takéhoto periodika by OĽaNO porušilo zákon, nie však pošta. 

Ak sa noviny distribuovať nebudú, J. Viskupič oznámil, že SaS a OĽaNO podstúpia právne kroky, zvolajú mimoriadny Výbor NR SR pre kultúru a médiá a budú žiadať vysvetlenie od ministra kultúry Mareka Maďariča, prečo kryje politický príkaz. To, že sa snažia uviesť zákonné dôvody, je podľa J. Viskupiča smiešne.

Ministerstvo kultúry ostro obvinenia opozície odmieta. „Opozičné politické strany OĽaNO a SaS začali pestovať kultúru porušovania zákonov a obhajovania porušovania zákonov. Ak poruší asistent poslanca SaS bankové tajomstvo, hovoria tomu vlastenecký čin. Ak ministerstvo kultúry vecne skonštatuje, že vydavateľ periodika OĽaNO nedodržal zákon, nazvú to nadprácou a dokonca aj cenzúrou. Je to neprípustné a drzé. A predstavuje to pre demokraciu a právny štát ten najškodlivejší precedens,“ reagoval hovorca rezortu Jozef Bednár.