Ľudia v Hongkongu ráno stáli dlhé rady na posledné vydanie prodemokratického denníka Apple Daily, ktorý po 26 rokoch končí v dôsledku zásahu úradov. Podľa nich denník svojimi článkami porušoval zákony.

Hongkonská polícia vykonala v redakcii denníka minulý týždeň raziu, zadržala jeho šéfredaktora, výkonného riaditeľa mediálnej skupiny Next Digital, ktorý denník vlastní, a ďalších troch vysokých činiteľov. Zmrazený bol tiež majetok v hodnote 18 miliónov hongkonských dolárov, ktorý patrí trom spoločnostiam napojeným na Apple Daily.

Do radu na posledné vydanie sa obyvatelia Hongkongu začali radiť už o polnoci, do skorého dopoludnia sa v stánkoch po celom meste predal milión výtlačkov. Je to desaťkrát viac, než býval obvyklý náklad.

KK31 Hongkong - Na archívnej snímke z 15. septembra 2020 Jimmy Lai prichádza na súd v Hongkongu. Hongkonská polícia podnikla vo štvrtok 15. októbra 2020 raziu u mediálneho magnáta Jimmyho Laia, ktorý je jednou z najvýraznejších osobností tamojšieho prodemokratického hnutia. FOTO TASR/AP
FILE - In this Sept. 15, 2020, file photo, Jimmy Lai, among various of groups of pro-democracy activists, arrives at a court in Hong Kong. Hong Kong police raided the private offices of media tycoon and pro-democ
Neprehliadnite

Prodemokratický hongkonský denník Apply Daily oznámil ukončenie svojej činnosti

,,Po dnešku nie je v Hongkongu sloboda tlače (...) V Hongkongu nevidím budúcnosť," povedal agentúre Reuters grafický dizajnér Dickson Ng. ,,Cítim veľké sklamanie a zlosť. Nechápem, prečo boli naša početne malá skupina a noviny nútené prestať fungovať za takýchto podmienok."

Apple Daily bol populárny bulvárny denník, ktorý publikoval správy o celebritách, ale vo svojich politických článkoch tiež často kritizoval hongkonské vedenie aj čínsku vládnucu garnitúru. Denník patrí opozičnému aktivistovi Jimmymu Laiovi, ktorý si teraz odpykáva trest za účasť na nepovolených demonštráciách v roku 2019.

Poradca Jimmyho Laia v pondelok uviedol, že po zablokovaní aktív denník nie je schopný vyplácať mzdy svojim zhruba 600 zamestnancom ani vykonávať iné platby a bude tak nútený v najbližších niekoľkých dňoch skončiť.

KK31 Rím - Na archívnej snímke z 25. augusta 2020 hongkongský aktivista Nathan Law protestuje počas stretnutia čínskeho ministra zahraničných vecí Wang I s talianskym ministrom zahraničných vecí Luigi Di Maiom v Ríme. Jeden z najznámejších mladých hongkonských prodemokratických aktivistov Luo Kuan-cchung, známy aj pod menom Nathan Law, dostal azyl v Británii. Oznámil to v stredu 7. apríla 2021 na svojom twitterovom účte, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 25, 2020, file photo, H
Neprehliadnite

Hongkong sprísňuje cenzúru filmov, zameria sa na porušenia národnej bezpečnosti

Polícia oznámila, že niekoľko desiatok článkov v denníku porušilo bezpečnostný zákon pre Hongkong, ktorý trestá napríklad podnecovanie k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podporu terorizmu, podvracanie štátneho poriadku či spoluprácu so zahraničnými krajinami alebo osobami s cieľom ohroziť štátnu bezpečnosť. Za jeho porušenie hrozia vysoké tresty odňatia slobody.

Zásah proti Apple Daily prehĺbil obavy o slobodu slova v bývalej britskej kolónii Hongkongu, ktorá v roku 1997 prešla pod čínsku správu. Raziu v redakcii denníka kritizovali západné vlády, medzinárodné organizácie pre ľudské práva aj novinárske združenia.