Ľudia v Hongkongu ráno stáli dlhé rady na posledné vydanie prodemokratického denníka Apple Daily, ktorý po 26 rokoch končí v dôsledku zásahu úradov. Podľa nich denník svojimi článkami porušoval zákony.
Hongkonská polícia vykonala v redakcii denníka minulý týždeň raziu, zadržala jeho šéfredaktora, výkonného riaditeľa mediálnej skupiny Next Digital, ktorý denník vlastní, a ďalších troch vysokých činiteľov. Zmrazený bol tiež majetok v hodnote 18 miliónov hongkonských dolárov, ktorý patrí trom spoločnostiam napojeným na Apple Daily.
Do radu na posledné vydanie sa obyvatelia Hongkongu začali radiť už o polnoci, do skorého dopoludnia sa v stánkoch po celom meste predal milión výtlačkov. Je to desaťkrát viac, než býval obvyklý náklad.
Prodemokratický hongkonský denník Apply Daily oznámil ukončenie svojej činnosti
,,Po dnešku nie je v Hongkongu sloboda tlače (...) V Hongkongu nevidím budúcnosť," povedal agentúre Reuters grafický dizajnér Dickson Ng. ,,Cítim veľké sklamanie a zlosť. Nechápem, prečo boli naša početne malá skupina a noviny nútené prestať fungovať za takýchto podmienok."
Apple Daily bol populárny bulvárny denník, ktorý publikoval správy o celebritách, ale vo svojich politických článkoch tiež často kritizoval hongkonské vedenie aj čínsku vládnucu garnitúru. Denník patrí opozičnému aktivistovi Jimmymu Laiovi, ktorý si teraz odpykáva trest za účasť na nepovolených demonštráciách v roku 2019.
Poradca Jimmyho Laia v pondelok uviedol, že po zablokovaní aktív denník nie je schopný vyplácať mzdy svojim zhruba 600 zamestnancom ani vykonávať iné platby a bude tak nútený v najbližších niekoľkých dňoch skončiť.
Hongkong sprísňuje cenzúru filmov, zameria sa na porušenia národnej bezpečnosti
Polícia oznámila, že niekoľko desiatok článkov v denníku porušilo bezpečnostný zákon pre Hongkong, ktorý trestá napríklad podnecovanie k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podporu terorizmu, podvracanie štátneho poriadku či spoluprácu so zahraničnými krajinami alebo osobami s cieľom ohroziť štátnu bezpečnosť. Za jeho porušenie hrozia vysoké tresty odňatia slobody.
Zásah proti Apple Daily prehĺbil obavy o slobodu slova v bývalej britskej kolónii Hongkongu, ktorá v roku 1997 prešla pod čínsku správu. Raziu v redakcii denníka kritizovali západné vlády, medzinárodné organizácie pre ľudské práva aj novinárske združenia.