Pulitzerove ceny, ktoré majú 21 kategórií, z toho 14 novinárskych, sú považované za vrchol amerických žurnalistických ocenení.
Porota Kolumbijskej univerzity tento rok hlavné ocenenie za službu verejnosti venovala dvom newyorským periodikám za sériu článkov, v ktorých zverejnili príbehy žien obviňujúcich H. Weinsteina zo sexuálnych útokov.
Obe médiá postupne vykreslili obraz mocného muža Hollywoodu, ktorý svoje postavenie zneužíval na sexuálne obťažovanie mnohých žien. Sám H. Weinstein popiera, že by mal s niektorou z nich sexuálny kontakt bez jej súhlasu, aféra ho však stála miesto v ním spoluzaloženej produkčnej spoločnosti. Jeho prípad bol pri zrode hnutia MeToo a na začiatku dlhého radu podobných odhalení.
Ocenenie získal investigatívny tím NYT vedený Jodim Kantorom a Megan Twoheyovou a redaktor New Yorkeru Ronan Farrow, ktorý je synom herečky Mie Farrowovej a režiséra Woodyho Allena. Jeho adoptívna dcéra Dylan Farrowová ho pritom obvinila z toho, že ju zneužil ako sedemročnú. V kauze stojí R. Farrow na strane svojej sestry.
R. Farrow sa krátko po oznámení výsledkov na Twitteri poďakoval svojim „odvážnym zdrojom“ a časopisu New Yorker za podporu v čase, keď iní chceli kauzu „pochovať“. Narážal tým na televíziu NBC, ktorá sa obvineniami na adresu H. Weinsteina odmietla zaoberať.
Rovnako ako vlani sa cena za vnútroamerické spravodajstvo týkala odhalenia spojeného s Trumpovou volebnou kampaňou. Kým pred rokom ju dostal novinár WP za články o sporných charitatívnych aktivitách prezidentského kandidáta, tento rok tento denník spolu s NYT získal ocenenie za články informujúce verejnosť o vývoji ruskej kauzy.
Denník Washington Post si tento rok odniesol aj Pulitzerovu cenu za investigatívne spravodajstvo. Noviny informovali o kauze neúspešného republikánskeho kandidáta do senátu USA Royho Moora zo štátu Alabama, ktorého štyri ženy obvinili, že ich ešte ako tínedžerky sexuálne obťažoval.
Cenu za zahraničné reportáže získal tím agentúry Reuters, ktorý odkrýval vraždy páchané ľuďmi filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho v rámci boja proti drogovému zločinu. Rovnaká agentúra uspela aj v kategórii feature fotografie, kde porota ocenila sériu snímok dokumentujúcich utrpenie Rohingov v Mjanmarsku.
Novinári denníka The Wasington Post Alice Crites, Stephanie McCrummen, Amy Gardner, a Beth Reinhard Zdroj: SITA / AP
Cenu za fotografickú aktualitu získal fotograf lokálneho denníka The Daily Progres, ktorý zachytil okamih, kedy zástanca nadradenosti bielej rasy narazil vozidlom do skupiny demonštrantov v Charlottesville vo Virginii, čo spôsobilo celonárodný ohlas.
Univerzitná porota okrem žurnalistických cien udeľuje aj sedem ocenení v umeleckých kategóriách. Pozornosť upútalo predovšetkým ocenenie rapera K. Lamara v hudobnej kategórii, ktorý sa stal vôbec prvým nositeľom ceny vo svojom hudobnom žánri. Jeho štvrtý album Damn zaujal porotu bez ohľadu na to, že pri udeľovaní amerických hudobných cien Grammy neuspelo.
Cenu za literárnu fikciu tento rok získal americký románopisec Andrew Sean Greer za humoristickú knihu Less (Menej) o spisovateľovej kríze stredného veku. Najlepšou drámou bolo podľa poroty dielo Cost of Living (Životné náklady) dramatičky poľského pôvodu Martyny Majokovej.
Univerzitná porota ceny udeľuje od roku 1917, deje sa tak na odporúčanie popredných novinárov a ďalších osobností. V každej kategórii dostane víťaz diplom a 15-tisíc dolárov. Výnimkou je hlavná kategória za službu verejnosti, ktorá je ocenená zlatou medailou.