Niekoľko hodín po zverejnení článkov o údajnom odpočúvaní troch redaktorov denníka Pravda a generálneho riaditeľa Ta3 Michala Gučíka sa ku kauze vyjadril aj samotný minister obrany Ľubomír Galko (SaS), pod ktorého spadá Vojenské obranné spravodajstvo. To malo stáť za odpočúvaním ľudí z médií. Brífing, v ktorom označil minister celú kauzu za politickú hru, bol krátky. Po stretnutí s premiérku Ivetou Radičovou Galko s vážnou tvárou zverejnil dve prehlásenia. Neuviedol, či o odpočúvaní vedel ani či ho on alebo niekto z jeho rezortu nariadil. Novinári priestor na otázky nedostali.

GALKO: Stretnutie s premiérkou
Zdroj: LUDOVIT VANIHER
GALKO: Stretnutie s premiérkou

„Rozhodol som sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi,“ uviedol Galko. „Všetko bude v rukách vyšetrovacích orgánov.“

Minister zároveň informoval, že pred niekoľkými hodinami sa obrátil na parlamentný výbor pre kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, aby prešetril celú záležitosť. Priame vyjadrenie o odpočúvaní novinárov nepadlo. „Vojenská kontrarozviedka nerealizuje odpočúvanie. Každé odpočúvanie sa deje so súhlasom sudcu, legálne a prostredníctvom policajného zboru,“ povedal Galko.

Prvým posolstvom, ktorým začal minister brífing, taktiež nebolo odpočúvanie, ale informácia o tom, že za 17 mesiacov, čo je vo funkcii, „odstavil od koryta obrovské množstvo firiem, za ktorými stoja mnohí ľudia. Ide o mnohomiliónové biznisy, kde mali odtiecť provízie niekoľkým ľuďom.“

V tejto súvislosti pripravilo ministerstvo trestné oznámenie v súvislosti s uzatvorením zmluvy na systém Mobilného komunikačného systému Mokys, ktorou sa Slovenská republika zaviazala zaplatiť "niekoľko miliárd korún".

Minister zároveň naznačil, že tieto udalosti spolu súvisia. Ako povedal, najprv pred niekoľkými dňami dostali redakcie tip na tému nákupu vojenských sanitiek. "Dnes dve periodiká zverejnili články o odpočúvaní. Ja sa pýtam, je to ešte niekomu okrem mňa podozrivé?

Galko odpočúvanie nepoprel, novinárom neodpovedal

Dnes Nový Čas a Pravda zverejnili informácie o odpočúvaní novinárov Pravdy a generálneho riaditeľa Ta3. Podľa šéfredaktorky Pravdy Nory Sliškovej je za odpočúvaním Vojenské obranné spravodajstvo a zodpovednosť by mal niesť minister obrany.

Galko ešte pred zverejnením informácií o "útokoch na jeho osobu" predpovedal: "... mám informácie, že nákladné auta či sanitky sú len slabý začiatok. Predpolie masívnych špinavých a oveľa závažnejších útokov, ktoré budú v najbližšej budúcnosti pokračovať priamo na moju osobu. Moc som šliapol niektorým ľuďom na otlaky - a nielen tým "červeným". Blog k týmto informáciám zverejním čoskoro," napísal Galko v nedeľu napoludnie na svojom blogu.

K údajnému nelegálnemu odpočúvaniu novinárov VOS sa oficiálne na facebookovom profile vyjadrila aj domovská strana ministra SaS: "Pán Galko nás informoval o krokoch, ktoré sa chystá podniknúť. V prípade podobných podozrení považujeme za najvhodnejšie obrátiť sa na Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Dôverujeme krokom, ktoré minister obrany podniká na prešetrenie celej tejto situácie," píše sa v stanovisku SaS.

V kauze odpočúvania začala konať aj Generálna prokuratúra. "Prokurátor preverí všetky dostupné skutočnosti a rozhodne o ďalšom postupe. Detailnejšie informácie v súčasnosti nebudeme poskytovať," uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry. Premiérka Radičová vo vyhlásení požiadala o dôkladné prešetrenie podozrenia z odpočúvania.