Francúzsko posmrtne vyznamenalo Radom čestnej légie novinára francúzskej tlačovej agentúry AFP Armana Soldina, ktorý zomrel pri raketovom útoku na Ukrajine. V piatok o tom informoval francúzsky vládny vestník.

Soldin je držiteľom tohto najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania in memoriam od 28. júna na základe prezidentského dekrétu.

Videokoordinátor agentúry AFP Arman Soldin (32) prišiel o život na začiatku mája pri raketovom útoku pri meste Časiv Jar neďaleko Bachmutu, ktorý je už niekoľko mesiacov dejiskom ťažkých bojov. Novinári AFP boli so skupinou ukrajinských vojakov, keď sa dostali pod paľbu rakiet typu Grad.        

Francúzska justícia v máji tiež oznámila, že začala Soldinove úmrtie vyšetrovať ako vojnový zločin. Vyšetrovanie vedie francúzsky úrad OCLCH, ktorý sa špecializuje na zločiny proti ľudskosti a zločiny z nenávisti.

Spolu so Soldinom zomrelo na Ukrajine od začiatku ruskej invázie už najmenej 17 novinárov či iných členov mediálnych tímov, uvádza AFP s odvolaním sa na záujmové organizácie.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Demonštranti sa zhromažďujú pred budovou spoločnosti Paramount Pictures v Los Angeles vo štvrtok 13. júla 2023.  Predstavitelia Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) sa vo štvrtok rozhodli pripojiť k štrajku hollywoodskych scenáristov. Nedohodli sa totiž so štúdiami a streamovacími platformami na novej zmluve. Ide o prvý spoločný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov za uplynulých 60 rokov.
Neprehliadnite

Hollywoodsky zábavný priemysel je ochromený, do štrajku scenáristov sa zapojili aj herci