Zástupcovia stovky francúzskych médií pripojili svoj podpis k otvorenému listu, v ktorom sa postavili na obranu slobody slova. Reagovali tak na nové hrozby, ktoré teroristická sieť al-Kájda adresovala satirickému časopisu Charlie Hebdo, informovala dnes agentúra AFP. Časopis sa stal v roku 2015 terčom teroristického útoku, pri ktorom zahynulo 12 ľudí.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačovej konferencie, na ktorej zhodnotil 100 dní vo funkcii šéfa rezortu diplomacie v Bratislave 16. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Nové bezpečnostné dokumenty majú byť hotové do konca roka. Hrozbou sú aj zahraniční agenti

,,Chceme vyslať silný signál na obranu nášho poňatia slobody slova, ale aj slobody všetkých francúzskych občanov," uviedol Laurent Sourisseau, známy ako Riss, karikaturista a riaditeľ časopisu Charlie Hebdo, ktorý dnes otvorený list zverejnil. Text sprevádza obrázok s postavou Marianne, ktorá je symbolom Francúzska. Žena hovorí do reproduktoru, čím zaháňa ozbrojeného teroristu na útek. K otvorenému listu sa pripojili predné francúzske médiá vrátane celoštátnych listov Le Figaro a Le Monde, radu regionálnych denníkov a staníc BFMTV či Radio France. Aj tieto médiá zverejnili list v tlačenej či online podobe. ,,Musíme spojiť sily, aby sme zahnali strach a aby triumfovala naša nezničiteľná láska k slobode," stojí v texte.

V januári 2015 vtrhli do redakcie časopisu Charlie Hebdo dvaja islamskí radikáli, bratia Chérif a Said Kouachiovi. Zastrelili vtedy 11 ľudí priamo v redakcii a jedného policajta pred budovou. Teroristami, ktorí sa hlásili k teroristickej sieti Al-Kájda v Jemene, polícia neskôr zabila. Na začiatku septembra začal v Paríži proces so skupinou 14 ľudí obžalovaných z podielu na atentáte na Charlie Hebdo a súvisiacim teroristickým útokom na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v deň začiatku procesu znovu uverejnil karikatúry proroka Mohameda, ktoré ako prvé v roku 2005 zverejnil dánsky denník Jyllands-Posten.