V rebríčku, na čele ktorého sú americká spisovateľka a filantropka MacKenzie Scottová, viceprezidentka USA Kamala Harrisová a šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová, sa Čaputová umiestnila na 86. mieste.

V rebríčku je len 19 političiek

Rebríček najvplyvnejších žien sveta za rok 2021 zverejnil Forbes na svojej webstránke v utorok. Ku každej z vybraných žien, medzi ktorými je 40 topmanažérok, 19 svetových političiek a jedna expertka na imunológiu, autori pripojili fotografiu a krátky profil.

Forbes si všíma, že protikorupčná právnička a aktivistka Zuzana Čaputová je na Slovensku vôbec prvou ženou v prezidentskej funkcii a zároveň doposiaľ najmladším politikom na tomto poste. Pripomína, že vo svojom inauguračnom príhovore prisľúbila zlepšenie fungovania justičného systému a boj proti beztrestnosti a korupcii.

záťaže
Neprehliadnite

Prezidentka vetovala zákon o environmentálnych záťažiach. Napriek tomu tvrdí, že je dôležitý

„Svojím vplyvom pomohla v roku 2018 rozpútať protesty, ktoré po vražde novinára venujúceho sa politickej korupcii donútili k odstúpeniu vtedajšieho premiéra Roberta Fica," píše Forbes. Čaputová zvykne byť podľa Forbesu označovaná "za osamelý politický hlas v záplave demagógie".

Rebríček dlhodobo ovláda Merkelová

Zoznam najvplyvnejších žien sveta zverejňuje prestížny časopis Forbes každoročne od roku 2004. Ženské osobnosti z oblasti politiky, biznisu či filantropie sú v ňou radené podľa majetku, ohlasu v médiách a miery svojho vplyvu.

 

Pravidelne sa v ňom umiestňujú známe političky, topmanažérky či miliardárky. Na prvom mieste v predchádzajúcich dvoch desaťročiach opakovane figurovala dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú v stredu nahradí v úrade Olaf Scholz. Za 18 rokov, čo sa rebríček zostavuje, sa Merkelová neumiestnila na prvom mieste len trikrát.

EBE 26 Rím - Na snmke nemecká kancelárka Angela Merkelová reční na záverečnom podujatí tohtoročného mierového stretnutia organizovaného Komunitou sv. Egídia v rímskom Koloseu 7. októbra 2021. FOTO TAR/AP


German Chancellor Angela Merkel delivers her speech at the interreligious meeting 'Brother peoples, future land
Neprehliadnite

A. Merkelová vyzvala ženy, aby sa viac zapájali do politiky