Prioritu pri prvom udeľovaní grantov budú mať projekty zamerané na tri oblasti. Prvou je „Korupcia, nezákonné obohacovanie a finančná kriminalita“, ďalšou „Bezpečnosť, demokracia a ľudské práva“ a poslednou „Životné prostredie a zmena klímy“.
Ako FIŽ uvádza v grantovej výzve, „výberová komisia môže rozhodnúť aj o podpore projektu z iných oblastí podľa vlastného uváženia a kvality predloženej žiadosti o grant“.
FIŽ plánuje prerozdeliť celkovo 40-tisíc eur, pričom maximálna výška podpory jedného je 8-tisíc eur. Uzávierka prihlášok je stanovená na 19. decembra, výsledky udelenia podpory vyhlásia najneskôr 31. januára 2019.
Nadačný fond pri Nadácii otvorenej spoločnosti vznikol ako reakcia na udalosti z februára 2018, kedy zavraždili slovenského investigatívneho novinára spolu s jeho partnerkou v ich vlastnom dome.
Táto tragédia podľa zakladateľov odhalila dôležitosť a zraniteľnosť náročného povolania. „Dlhodobé zlyhávanie demokratických inštitúcií, kľúčových pre fungovanie právneho štátu, naliehavo poukazujú na potrebu podpory investigatívnej žurnalistiky,“ vysvetľuje FIŽ na svojej oficiálnej stránke.
„Poslaním Fondu investigatívnej žurnalistiky je podporovať prácu investigatívnych novinárov v ich jedinečnej práci s veľmi špecifickým a významným vplyvom na našu spoločnosť a oceňovať a zviditeľňovať výnimočné investigatívne projekty a novinárov,“ uvádza.
Fond už podporilo viacero spoločností. Medzi jeho partnermi je aj Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, Fond pre transparentné Slovensko či trojica najväčších mobilných operátorov.