Výber vplyvných ľudí do kategórie Osobnosť roka vo Financial Times (FT) je podľa AFP zvyčajne odrazom úspechov týchto ľudí. V prípade G. Sorosa v roku 2018 bol výber určený aj hodnotami, ktoré tento známy miliardár predstavuje.

G. Soros je denníkom opísaný ako „otec odvetvia hedžových fondov“, ale aj ako „vlajkonosič liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti“, ktorý „využil svoju filantropickú činnosť na boj proti autoritárstvu, rasizmu a neznášanlivosti“.

Američan maďarského pôvodu má úzke kontakty s predstaviteľmi Európskej únie. V máji tohto roku v Bruseli upozornil, že Európa je v „existenčnej kríze“. Predstavil tiež trojbodový záchranný plán pre Európu, ktorý má zabrániť tomu, aby sa EÚ rozpadla pod tlakom migračnej krízy, brexitu a vzájomných hospodárskych súbojov vyvolaných úspornými opatreniami.

Denník FT nezabudol pripomenúť, že 88-ročný G. Soros, ktorý má židovský pôvod, je hlavným terčom zástancov konšpiračných teórií.

Finančník preslávený svojím špekulatívnym útokom na britskú libru v roku 1992 sa stal „obetným baránkom“ nacionalistov a priaznivcov konšpiračných teórií v Európe i v Spojených štátoch, ktorí ho obviňujú napríklad z podpory nelegálneho prisťahovalectva.

Britský titul pripomenul, že Nadácia otvorenej spoločnosti v tomto roku presťahovala svoje sídlo z Budapešti do Berlína. Ide o dôsledok zákona na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, ktorý Maďarsko označuje ako zákon Stop Sorosovi. Budapešť opustí aj Stredoeurópska škola, ktorú financuje práve on. Nové sídlo univerzity bude vo Viedni.