V čase krátko pred voľbami by na tom nebolo nič nezvyčajné – profilové rozhovory vydalo Sme aj s inými kandidátmi.

No R. Fico s denníkom Sme už niekoľko mesiacov odmieta komunikovať – pretože noviny podľa politika Smeru-SD „klamú a zavádzajú“. R. Fico bol tiež jediný z relevantných kandidátov, ktorý neodpovedal na otázky v ankete denníka Sme.

Ficove odpovede v štvrtkovom rozhovore Sme pritom nie sú vymyslené. Autor Lukáš Fila ich „pozliepal“ z odpovedí politika, ktoré poskytol pre Pravdu, Topky, HN a TASR.

Rozhovor sa týka otázok ako ukrajinsko-ruské napätie, kto by ho mohol nahradiť na premiérskom poste či kauza Gorila.

Sme v poslednom vydaní pred začiatkom moratória zároveň otvorene odporúča nevoliť R. Fica: „Robert Fico nemôže a nechce byť prezidentom všetkých občanov tejto krajiny. Celé týždne sa stavia chrbtom k čitateľom Sme, medzi ktorými je aj dosť veľa jeho voličov. (...) Strach sa k prezidentovi nehodí, ale nie je to najzásadnejší dôvod, prečo by sa Robert Fico nemal stať hlavou štátu. Tým je jeho snaha kompletne ovládnuť Slovensko. Už dnes riadi krajinu iba Smer a jeho predseda. Ak sa mu podarí vyhrať ešte aj prezidentské voľby, končí sa hra na delenie moci a Fico bude aj na známkach,“ napísal v komentári na titulnej strane šéfredaktor Sme Matúš Kostolný.

Odporúčanie, ako voliť, dal spomedzi médií ešte Štefan Hríb, šéfredaktor .týždňa, ktorý odporúča voliť Andreja Kisku.

Na fiktívny rozhovor Sme reagoval v priebehu dňa aj tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, ktorý zverejnenie textu označil za „profesionálne dno“, na ktoré noviny klesli.

„Denník tvrdí, že premiér nekomunikuje s denníkom Sme, lebo sa bojí. Premiér však nekomunikuje s denníkom Sme, lebo tento opakovane klame a zavádza, a nie je schopný uverejniť opravu svojich nepravdivých tvrdení, ani sa ospravedlniť.“

R. Fico odignoroval aj debatu prezidentských kandidátov, ktorú organizovali spolu Sme a týždenník Trend (Mediálne.sk patrí pod rovnaké vydavateľstvo). Premiér však odmietol prísť aj do pôvodnej debaty, ktorú pôvodne plánoval iba Trend, vtedy údajne z časových dôvodov. Do tejto diskusie napriek prvotnému súhlasu odmietol prísť aj Andrej Kiska - účasť zrušil týždeň pred uskutočnením.