„Všetky slovenské vlády od roku 1998 rešpektovali úlohu médií v slovenskej spoločnosti a vnímali slobodu tlače ako nezastupiteľnú súčasť demokratického zriadenia. Svedčia o tom aj trvalé popredné miesta Slovenska v rešpektovanom rebríčku slobody tlače na svete, zostavovanom organizáciou Reportéri bez hraníc, kde sme napríklad vlani obsadili 17. priečku,“ upozornil premiér s dôvetkom, že ani jeho strana Smer-SD počas jednofarebnej vlády neurobila napriek vecným výhradám ku kvalite žurnalistickej práce žiadne opatrenia, ktoré by slobodu médií na Slovensku obmedzili.
Vraždu dvoch mladých ľudí, tak ako všetky podobné prípady, je podľa jeho slov potrebné čo najskôr vyšetriť, odhaliť jej páchateľov a potrestať ich.
„Vláda Slovenskej republiky bude v rámci svojich právomocí maximálne nápomocná, aby orgány činné v trestnom konaní i ďalšie bezpečnostné zložky mohli v tomto prípade čo najefektívnejšie konať. Odmietame však politické zneužívanie tejto tragédie, ktoré takmer okamžite spustila slovenská opozícia,“ dodal R. Fico.
Kaliňák zrušil program
K prípadu sa vyjadril aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý je nešťastný a zdrvený z toho, že bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica. Napísal to na sociálnej sieti s tým, že ruší celý svoj plánovaný program a vracia sa do Bratislavy.
„Ministerstvo vnútra SR a bezpečnostné zložky krajiny urobia všetko pre to, aby boli páchatelia tohto otrasného činu čo najskôr odhalení,“ dodal minister.
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) odsudzuje vraždu novinára a jeho priateľky. Ich rodinám vyjadruje úprimnú sústrasť. „Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov. Verím, že polícia bude neodkladne konať a nedá šancu páchateľovi,“ povedal. Zdôraznil, že takéto praktiky sú v našej spoločnosti neprípustné.
Z vraždy novinára Jána Kuciaka z Aktualít a jeho priateľky je zhrozený aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). „Slobodné médiá a slobodných novinárov považujem za jeden zo základov demokratickej spoločnosti. Preto okrem vyšetrenia tejto vraždy spoločnosť potrebuje uistenie, že novinári nebudú pri svojej práci zastrašovaní a že okrem samotnej vraždy sa orgány činné v trestnom konaní budú osobitne venovať všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal. Je to jediný spôsob, ako presvedčiť verejnosť, že žijeme v štáte, kde sú vážne podozrenia dôsledne vyšetrované a kde nie sú ohrození novinári, ktorí o týchto podozreniach píšu,“ uviedol M. Maďarič.
„Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov. Každú vraždu považujem za obrovskú tragédiu, ľudskú aj spoločenskú,“ uviedla k prípadu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Ministerka nevie nájsť slová, ktorými sa dá dostatočne odsúdiť tento čin. „Už len to, že vôbec mohlo vzniknúť podozrenie, že vražda novinára súvisí s jeho prácou, je zlé,“ uviedla.
Za potrebné považuje venovať vyšetrovaniu mimoriadnu pozornosť. „Ak by závery vyšetrovania naozaj potvrdili spojitosť smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to bezprecedentný útok proti slobode slova a prejavu, ktorý musí odsúdiť celá spoločnosť,“ doplnila.
Matovič hovorí o mafiánskom štáte
Vraždu novinára odsúdili tiež predstavitelia opozície. Napríklad šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič na sociálnej sieti v tejto súvislosti napísal, že „žijeme v mafiánskom štáte“.
Strana SaS očakáva, že vyšetrovanie vraždy sa bude viesť s inou razanciou ako vyšetrovanie podvodov podnikateľov typu Ladislav B . či Marián K. Uviedol to v pondelok počas tlačovej konferencie v Bratislave predseda SaS Richard Sulík.
R. Sulík pripomenul, že skutočný motív vraždy dvojice mladých ľudí zostáva nejasný. „Sme svedkami toho najhrubšieho a najbeštiálnejšieho zastrašovania a to nielen novinárov, ale aj všetkých občanov Slovenska, ktorí bojujú proti organizovanému zločinu,“ povedal R. Sulík. Doplnil, že je v najvyššom záujme občanov krajiny, aby páchateľ alebo páchatelia boli vypátraní a postavení pred súd.
Hnutie Sme rodina dúfa, že spoločnosť sa neposúva do stavu bežného vraždenia novinárov. „Vyjadrujeme ľútosť a znepokojenie nad tým, čo sa stalo, a o čom informoval policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej besede k vražde novinára Jána Kuciaka s družkou – že ide o úkladnú vraždu, a že najpravdepodobnejším motívom je novinárska investigatívna činnosť zavraždeného. Dúfame, že táto spoločnosť sa neposúva do stavu, kedy budú novinári bežne vystavovaní takýmto postupom,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár.
K prípadu sa vyjadril aj český premiér v demisii Andrej Babiš, ktorý na sociálnej sieti napísal, že odsudzuje násilie proti novinárom. „Ak sa potvrdí, že to súvisí s jeho prácou, je to šialené. V živote by ma nenapadlo, že sa niečo podobné môže v roku 2018 na slovenský štát,“ uviedol A. Babiš k vražde J. Kuciaka.
Reagujú aj v zahraničí
Českí novinári v súvislosti s vraždou J. Kuciaka pripomínajú výroky ich prezidenta Miloša Zemana, ktorý v spoločnosti ruského prezidenta Vladimíra Putina žartoval o „likvidovaní novinárov“.
Vplyvný český politik Miroslav Kalousek napísal, že J. Kuciak bol rovnako starý ako jeho syn. „Myslím na jeho rodičov a neviem si predstaviť väčšie utrpenie. Takáto ohavnosť musí byť potrestaná. Európa nesmie byť miesto, kde sa za slobodu slova platí životom,“ tweetol M. Kalousek.
Prípadu vraždy slovenského novinára sa venujú aj svetové médiá. Napísal o nej aj prestížny denník Washington Post, agentúry AP a Reuters, korešpondenti z rôznych krajín v Bruseli, nemecký Focus a portál Meedia, ale aj americká abcNews.
Policajný prezident Tibor Gašpar informoval, že strelné poranenia hrudníka, respektíve hlavy, boli pravdepodobne príčinou smrti investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky.
Na pondelkovom brífingu tiež uviedol, že čas smrti sa predpokladá niekedy od štvrtka (22.2.) do nedele (25.2.). Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.