Delegácia poslancov Európskeho parlamentu (EP) bude od stredy popoludnia do piatka na kontrolnej misii v Slovinsku. Jej úlohou bude zhodnotiť stav právneho štátu, slobody tlače a boja proti korupcii v tejto krajine, ktorá v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Sedemčlennú misiu povedie holandská liberálna europoslankyňa Sophie In't Veldová. Poslanci z kontrolnej misie sú členmi pracovného výboru EP pre občianske slobody a výboru pre kontrolu rozpočtu.

Členovia delegácie sa v Ľubľane stretnú so slovinským premiérom Janezom Janšom, generálnou prokurátorkou Mirjamou Klineovou, národnou komisárkou pre ochranu údajov Mojcou Prelesnikovou, vedúcim Výboru pre prevenciu korupcie Robertom Sumim a s ombudsmanom Petrom Svetinom.

Cieľom delegácie EP je preskúmať otázky súvisiace s hodnotami EÚ vrátane slobody tlače a boja proti korupcii.

Kritici obviňujú slovinského premiéra Janšu zo zásahov proti slobodným médiám, okrem iného voči tamojšej tlačovej agentúre STA.

Dvojmiliónové Slovinsko sa v každoročnom indexe slobody médií, ktorý vypracúva organizácia Reportéri bez hraníc, tento rok prepadlo na 36. miesto, čo predstavuje oproti minulému roku pokles o štyri priečky.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Poslanci europarlamentu sa zaujímali o ochranu novinárov na Slovensku